Altında büyük hareketlilik Altında büyük hareketlilik

İlk 9 ayda bireysel kredisini ödeyemeyenlerin sayısı yüzde 22.4 düşüşle 635 bin 837'ye, kredi kartını ödeyemeyenlerin sayısı ise yüzde 22.4 düşüşle 635 bin 837'ye, kredi kartını ödeyemeyenlerin sayısı ise yüzde 12.7 düşüşle 616 bin 908'e geriledi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Eylül 2023 sonu itibariyle bireysek kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan borcu devam edenlerin sayısı 818 bin 605 oldu.

ARTIŞIN NEDENİ NE?

Eylül 2023'te bireysel kredisini ödeyemeyenlerin sayısında artışın nedeni olarak, uzmanlar enflasyon ve kurdaki artışla birlikte artan yaşam maliyetlerini gösteriyor.

Uzmanlara göre; yaşam maliyetlerindeki artış, vatandaşların gelirlerini düşürerek kredi borçlarını ödemelerini zorlaştırıyor.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında yaşanan düşüşün nedeni ise, bankaların kredi kartı borçları için taksitlendirme ve yapılandırma gibi kolaylıklar sağlaması olarak gösteriliyor.

Enflasyon ve kurdaki artışın devam etmesi halinde, bireysel kredisini ödeyemeyenlerin sayısının artabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet