Bursa'da körfez seferleri başlıyor! Bursa'da körfez seferleri başlıyor!

Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı'nın paylaştığı bilgiler kapsamında;

Bursa İli Osmangazi İlçesi Elmaçukur Mahallesi Çayırlarboğazı Mevkiinde 04 Ekim 2020 tarihinde silahla öldürülmüş halde bulunan faili meçhul öldürme olayı ile ilgili olarak Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığı JASAT Ekiplerinin titizlikle yapmış oldukları araştırmalar kapsamında buluntu cesede yönelik kimlik tespitinin yapılması maksadıyla ilgili birimlerle kurulan koordinasyon sonucu Diyarbakır Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nden gelen uzmanlık raporunda cesedin erkek cinsiyetine ait olduğu, yaşının 40-66 yaş aralığında, 166-172 cm boylarında olduğu belirlendi.

Ekiplerin bu bilgiler ışığında dijital ortamda cesete ait yüz giydirme işlemi yaparak bahse konu buluntu ceset ile uyumlu olabilecek kişilerin araştırılması maksadıyla sistem üzerinden titizlikle yapılan analiz neticesinde kayıp şahıslar içerisinde (18) şahsın özellikleri belirtilen bu maktule uygun olabileceği değerlendirilerek Bursa Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünce (18) kayıp şahsın yakınlarından DNA örnekleri alınarak, buluntu cesetten alınan DNA profili ile karşılaştırma yapıldı.

Yapılan bu karşılaştırmada buluntu cesetin DNA profili ile S.G. isimli şahıstan alınan DNA profili baba çocuk ilişkisi olarak eşleşti ve kimliği belirsiz cesedin Datça C. Başsavcılığınca Kayıp Şahıs olarak bildirilen E.G. (E-63) isimli şahıs olduğu tespit edildi.
 
Maktul E.G.'nin kaybolduğu tarihten itibaren kullanmış olduğu cep telefon numarası tespit edilerek kullanmış olduğu cep telefon numarasının (1) yıl öncesine ve olay gününe ait verileri ilgili makamlardan talep edildi ve alınan adli karara istinaden şüphelilerin tespitine yönelik çalışmalara başlandı. 

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının ilgili tarih ve  soruşturma sayılı dosyası kapsamında JASAT ekiplerinin detaylı araştırma ve çalışmaları neticesinde,  olayla ilgisi olduğu tespit edilen şüpheli  Y. E.T. (E-42), Ş.A.(E-59), Z.Y. (E-59), H.İ.Ç. (E-63), G.A. (E-59) Y.B. (E-42), Z.S. (K-68), E. M. (E-31) ve Ö.K. (K-28) şahıslar hakkında Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliğinin ilgili tarih ve sayılı yazısı gereği ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama ve Z.Y. isimli şüpheli şahsın evlerinde ve eklentilerinde arama yapılması kararı alındı. 

Osmangazi İlçe J. K.lığı JASAT Ekipleri tarafından 11 Haziran 2024 günü eş zamanlı olarak yakalama ve aramaya yönelik operasyon başlatıldı. Ş.A., H.İ.Ç., Z.S. ve G. A. isimli şahısların ifadeleri alınarak Sakarya ilinde bulunan Y.E.T. isimli şahsın ifadesi  Osmangazi İlçe J.K.lığından görevlendirilen Asayiş Timi tarafından Sakarya İlinde  alınmasını müteakip serbest bırakıldı.

E.M. ve Ö.K. isimli şahıslarda cezaevinde olduklarından dolayı Bursa C.Savcılığı talimatı ile SEGBİS ile ifadeleri alınması talimatı verildi. Olayın baş şüphelisi olan Z.Y.'ın evinde ve eklentilerinde alınan kararla arama yapıldı ve yapılan arama neticesinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı. Şüpheli şahıs Z.Y.isimli şahıs ifadesinde maktül E.G. ile aralarında paradan kaynaklı husumet bulunduğundan dolayı Elmaçukur Mahallesi Horhor Mevkiinde maktül E.G.'e ait silah ile ateş etmek suretiyle cinayeti işlediğini, ardından aracı ile Çayırlarboğazı mevkiine tek başına götürüp, ormanlık alana gömdüğünü, maktül E.G. isimli şahsa ait cep telefonu ve olayda kullandığı silahı denize attığını beyan etti.

Şüpheli şahsın verdiği ifade doğrultusunda meydana gelen kasten öldürme olayıyla ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alınan Z.Y. isimli şahıs, 12 Haziran 2024 tarihinde çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Editör: Zehra Ceviziş