Türk-İş'in açıkladığı ekim ayı verilerine göre 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı 44 bin 573 TL'ye yükseldi. Yoksulluğun en önemli göstergelerinden biri olan borç kaynaklı elektrik kesintileri de 2023'te hız kesmeden devam etti.

Sözcü'de yer alan habere göre, seçim dönemine gelen bu yılın ilk 6 ayında, 41 bin 64 yoksul vatandaşın elektriği, borcundan dolayı kesildi. 26 bin esnaf ile tarımsal sulama yapan 2 bin 700 çiftçinin elektriği de borcundan dolayı kapatıldı.

Altın alacaklara '2000 TL' uyarısı! Altın alacaklara '2000 TL' uyarısı!

CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, borcunu ödeyemediği için son 3 yılda elektriği kesilen abonelerin sayısını önerge ile Enerji Bakanlığı'na yöneltti.

Ersever, gönderilen yanıtta borcundan dolayı elektriği kesilen abonelerin doğrudan sayısının verilmediğini, oran bilgilerinin paylaşıldığını aktardı. Ersever'in verdiği bilgiye göre, her bir abone türünü sıralayan bakanlık, ‘borcundan dolayı elektriği kesik olan abone sayısının toplam abone sayısına oranını' verdi ancak abone sayılarına yer vermedi.

İLK 6 AYDA 41 BİN KONUTUN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Resmi belgelerden abone sayılarını kendisi hesaplayan CHP'li Ersever, geriye dönük 2.5 yılda elektriği kesilen abonelerin dökümünü çıkardı. Hesaplamalara göre 2021 yılında 315 bin, 2022 yılında 170 bin ve bu yılın seçim dönemine denk gelen ilk 6 aylık döneminde de 41 bin konutun elektriğinin kesildiği ortaya çıktı.

Bakanlığa basit bir soru sorduğunu ancak karşılığında bilmece gibi yanıt aldığını ifade eden CHP'li Ersever, "Ne kadar gizlense de acı gerçek eninde sonunda ortaya çıkıyor. Halk bu tabloyu her gün zaten yaşıyor.” dedi.

Ersever, elektriği kesilip geri açılan vatandaşların elektrik şirketlerine sadece 2022 yılında 70 milyon lira ödediğini, kesme-bağlama ücretinin bir yılda 2 kat zamlandığını da belirtti.