ABD'ye yine Türkiye'yi şikayet eden ve iki ilişkilerde gerginliği tırmandıran tarafın kendilerini olmadığını öne süren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD'nin askeri üssü haline gelen Türkiye'nin burnunun dibindeki Dedeağaç'a övgü yağdırdı. Miçotakis'in bu açıklamalarıyla Ankara-Atina arasındaki gerilim tırmanacak gibi görünüyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina'da ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet ile bir araya geldi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Miçotakis, görüşmede Yunanistan-ABD ilişkilerinin "son derece iyi bir seviyede" olduğunu vurgulayarak iki ülke arasındaki askeri iş birliğinde kaydedilen ilerlemeye dikkati çekti.

"DEDEAĞAÇ ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELDİ"

Dedeağaç'ın stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu savunan Miçotakis, Yunanistan'ın, Avrupa'ya enerji akışında önemli bir giriş kapısı olmasının yanı sıra Amazon, Microsoft ve Google gibi firmaların yatırımlarıyla data stok ve yönetimi alanında da önemli bir merkez haline geldiğini ileri sürdü.

YUNANİSTAN'IN DİYALOGDAN YANA OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

Türkiye'nin ikili ilişkilerde gerginliği tırmandıran söylemlere sahip olduğunu savunarak görüşmede bu iddialara yer veren Miçotakis, Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde diyalogdan yana olduğunu öne sürdü.

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

HEYETE TSUNIS DE EŞLİK ETTİ

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith'in başkanlık ettiği heyete, ABD'nin Atina Büyükelçisi George Tsunis de eşlik etti.