AK Parti 31 Mart yerel seçimleri için hazırladığı beyannamesini, yeni konferans salonunda seçmene sunmaya hazırlanıyor. 8 başlıktan oluşan beyannamede ilk bölüm, AK Parti’nin yerel yönetim vizyonu anlatılacak. Onu katılımcılık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik takip edecek.

Antalya'da 4 ilçe afet bölgesi ilan edildi Antalya'da 4 ilçe afet bölgesi ilan edildi

Beyannamede dirençli şehirler, Türkiye yüzyılında şehir ve çevre, toplumsal refah öncelikli şehir ekonomileri, duyarlı ve kapsayıcı sosyal belediyecilik, kültür üreten şehirler ve hizmet ve eser belediyeciliği kısımları olacak.

Dirençli şehirler başlığı altında şehirleri afetlere hazır hale getirmek için alınabilecek tedbirler ve kentsel dönüşümün önemi vurgulanacak. Şehir ve çevre ilişkileri bağlamında ise sağlıklı, yaşanabilir, çevre dostu şehirler için atılacak adımlar anlatılacak. Kişi başı yeşil alan miktarının OECD ortalaması olan 17 metrekarenin üzerine çıkarılması hedefi ortaya konulacak. Kent tarımının iklim ve toprak yapısına uygun bitkilerle geliştirilmesi ve şehir bostanlarının kurulması başlıkları metinde yer alacak.

Beyannamede başı boş sokak hayvanları sorununun çözümü için adım atılacağı işaret edilecek. Öte yandan sosyal projelerin de vaatlerin arasında olması bekleniyor. Çocuklar için hayata hazırlık atölyeleri ve bilim merkezleri kurulması, kadınlar için girişimciler akademileri tesis edilmesi gibi dikkat çekici başlıklar beyannamede olacak.

Yaşlıların sosyal yaşama katılımının güçlendirilmesi için de çeşitli uygulamalar beyannamede kendine yer bulacak. Belediyelerce verilecek emekli kartlar ile ulaşım, sağlık, alışveriş için belli oranlarda indirim sağlanması projesi AK Parti’nin beyannamesinde olacak.

Editör: Melike Timur