AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş katıldığı bir televizyon programında EYT düzenlemesi ve asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Numan Kurtulmuş canlı yayında dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Kurtulmuş'un EYT ve asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

"Teknik sorunlar var. EYT ile ilgili nihai noktaya geliyoruz. Yaş sınırıyla ilgili de Bakanlığımız ile çalışıyoruz. Bu yıllardır konuştuğumuz bir mesele, siyasetin gündeminde olan bir mesele halkın gündeminde olup da AK Parti’nin gündeminde olmayan hiçbir konu yoktur. EYT ile ilgili bakanlıklarımız çalışmaların yaptılar. Takvimi içerisinde mutlaka gerçekleşecektir. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir, çalışmalar bitti. Teknik meseleler var. 99 öncesi kayıtları birleştirmek isteyen vatandaşlar var. Kayıtların dijitalleştirilmesiyle ilgili süreç devam ediyor. 

'GENİŞ KİTLENİN KABUL EDECEĞİ SONUÇ ORTAYA ÇIKACAK'

'En geniş kapsamda 4 milyon 900 bin kişiyi ilgelndiriyor. Vatandaşımızın çok geniş bir kitlesinin hzurla kabul edeceği bir düzenleme olacaktır. Teknik sorunlar var, nihai noktaya geliyoruz. Yaş sınırıyla ilgili de bakanlığımız çalışıyor. Popülizm değil, doğru olanı yapmaya çalışıyoruz.

Erdoğan'dan Karadeniz gazı mesajı! Erdoğan'dan Karadeniz gazı mesajı!

Bakanlık son açıklamasını yapacaktır ve yasayı Meclis’e gönderecektir.  

Halkın içerisindeyiz çarşıda pazarda Türkiye’nin her yerinde millet ne konuşuyorsa masamızın üzerindedir. Asla popülist gerekçelerle bu kararı vermiyoruz.

OLASI BİR YAŞ SINIRI SEÇİMİ ETKİLER Mİ?

Biz asla popülist bir karar vermiyoruz. Doğru olan geniş bir kitlenin EYT beklentisinin karşılanmasıdır. Oy hesabı yapmayız. Asla seçime göre biz karar almayız, doğru olan karar neyse onu alırız.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Ben rakam hiç konuşmam çünkü söylediğimiz her söz sorumlulukla ağzımızdan çıkması lazım. Başından itibaren söylenen söz var. Vatandaşımızı enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz. İki sefer Türkiye'de asgari ücrete çok yüksek zam yapıldı. Bu sefer de vatandaşın alım gücünü azaltmayacak tedbir alınacaktır. Ümit ediyorum ki yine asgari ücretli konusunda tatmin edici sonuç ortaya çıkacaktır.

İŞVERENE MALİYETİ HAKKINDA

Maliye Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Olağanüstü ekonomik şartlar altından geçiyoruz. Türkiye 31 milyonu aşan bir isithdam seviyesine geldi. Bu pandemi öncesine gelindi demektir. İşveren, işçi ve devlet uyumlu bir şekilde çalıştığı için bu süreci hep beraber yüklendiler. Elini taşın altına koyan, mücadele veren işverenlerimiz oldu. bu üçlü diyalogla buraya kadar geldi. Türkiye'nin ekonomik gücünü, ihracat kabiliyetini hep beraber görüyoruz. Bütün bunları barışçıl iş ortamının sağlanmasının sonucudur. Asgari ücretin artması işverenlere olumsuz bir etki yapmayacaktır. 9 çeyrek büyüyen ender ülkelerden birisiyiz."