Bursa’nın kültür sanat hayatına renk katacak etkinliklere imza atan Büyükşehir Belediyesi’nin Edebiyat ve Düşünce Akademisi ile Editörlük ve Yazarlık Akademisi programları tüm hızıyla devam ediyor.

Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa, 2022 yılını yoğun programlarla geçiriyor. Kültür sanat faaliyetleriyle şehir hayatına önemli katkılar sunan Büyükşehir Belediyesi, Bursalıları edebiyat ve düşünce insanlarıyla buluşturmaya devam ediyor. 12 Şubat 2022’de başlayan Bursa Edebiyat ve Düşünce Akademisi, edebiyatseverlerin yoğun ilgisi ile sürüyor. Akademi programı kapsamında; Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Senail Özkan, Hüseyin Rahmi Göktaş, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Doç. Dr. Turgay Anar, Prof. Dr. Mehmet Fatih Birgül, Prof. Dr. Mehmet Samsakçı, Dr. Özgür Taburoğlu, Nevzat Çalıkuşu ve Zeki Bulduk gibi önemli isimler ağırlandı. Akademinin son konukları, Prof. Dr. Nesrin Karaca ve Prof. Dr. Ömer Türker olacak. Prof. Dr. Nesrin Karaca ‘Edebiyat ve Kadın’, Prof. Dr. Ömer Türker ise ‘Varlığın Anlamına Dair’ konu başlıkları altında sunum yapacak.

Editörlük ve Yazarlık Akademisi

Editörülük ve Yazarlık Akademisi ise Şair ve Yazar Ali Ayçil yönetiminde gerçekleşiyor. Akademi; ‘Editör olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?’, ‘İyi bir editör hangi özelliklere sahip olmalı?, ‘Editör gözüyle nitelikli yazı veya kitabın özellikleri’, ‘Editör yazıyı veya kitabı nasıl ele alır?’ ve ‘Yazı yazmanın püf noktaları nelerdir?’ gibi sorular ekseninde devam ediyor. Bugüne kadar Beşir Ayvazoğlu, Selahattin Özpalabıyıklar, Fahri Aral ve Güray Süngü’yü ağırlayan akademinin son konukları, Sabri Koz ve Melike Günyüz olacak.

BTSO Başkanı Burkay’ın acı günü BTSO Başkanı Burkay’ın acı günü