Brent petrol ve dövizdeki hareketlik, akaryakıt fiyatlarını bu gece de etkiledi. Vatandaşlar hafta başında indirim beklerken son iki günde peş peşe zam gelmişti.

İKİ GÜN ÜST ÜSTE ZAM GELMİŞTİ

Geçtiğimiz çarşamba günü motorine 1 lira 10 kuruş, benzine 62 kuruş zam gelmişti. Dün ise yine motorinin litresi ise 1 lira 39 kuruş, benzinin litresi 74 kuruş artmıştı.

BİR ZAM DA BUGÜN GELDİ

Vatandaşlar yeni fiyatlara alışamamışken bir zam da bu gece geldi. Motorinin litre fiyatı cuma gibi itibarıyla 1,53 lira daha yükseldi.

BURSA’DA MOTORİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Yeni zammın ardından Bursa’da ortalama 25,71 TL’den satılmakta olan motorinin litresi ortalama 27,24 TL’ye yükseldi.

Son zamların ardından motorinin litre fiyatı İstanbul'da ortalama 27 lira 14 kuruş, Ankara'da 27 lira 26 kuruş, İzmir'de ise 27 lira 30 kuruşa yükseldi.

BENZİN FİYATLARINDA SON DURUM

Benzinde ise fiyatlar değişmedi. Dün gelen zamlardan sonra geçerli olan fiyatlara göre benzinin litresi Bursa’da 20 lira 73 kuruşa, İstanbul'da 20 lira 60 kuruşa, Ankara'da 20 lira 74 kuruşa, İzmir'de 20 lira 73 kuruşa satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.