Beraberinde CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, il yöneticileri ve kadın-gençlik kolları temsilcileriyle Samanlı merasında basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, CHP'nin hiçbir zaman yatırıma karşı çıkmayacağını kaydetti. Karaca, "Tabii ki kentin batısına doğusuna kuzeyine güneyine yatırım yapılsın, istihdam olsun, ekonomi canlansın, tek koşulu şu, doğru yere yapılsın, planlamaları doğru olsun" şeklinde konuştu.

"ARTIK BURSA OVASI'NDA MAALESEF YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILIYOR"

TMMOB Bursa İKK Sekreteri Feridun Tetk'in de katıldığı toplantıda Karaca'nın yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

"Burası Bursa Ovası, burayı talan ediyorlar. Daha birbuçuk yıl önce karşıda gördüğümüz Katırlı Dağlarından inen sel sularıyla Narlıdere, Dudaklı ve Kayacık'ta insanmlarımız hayatını kaybetti. Burası Deliçay'ın taşkın bölgesi ve geçen selde yaşamını yitiren yurttaşlarımızdan birini cansız vücudu maalesef burada çıktı. Yani bulunduğumuz bölge tamamen risk altındadır. İki gerekçeyle buna karşı çıkıyoruz, bir tanesi Bursa Ovası talan ediliyor, bütün siyasi partilerin altına imza attığı Oca Koruma Protokolü hiçe sayılıyor. Burasıyla birlikte artık Bursa Ovası'nın yapılaşmaya açılmasının önü açılıyor. Şeftali ağaçlarını artık sadece kitaplarda göreceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tepeden yapılan bir plan değişikliğiyle artık AKP iktidarı bu ülkede hayvancılığı nasıl bitirmiş olduğunu da kanıtlamış oluyor. Burası Samanlı Köyü'nün merasıdır, artık hayvancılığı bitirdiğimize göre meraya ihtiyaç yok anlayışıdır bu, 184 dönümlük alanın 108 dönümü beton oluyor."

ORHAN SARIBAL: "TÜRKİYE'DE GIDAYA ERİŞİM SORUNU YAŞANIYOR"

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da konuşmasında, çelişkileri bir bir ortaya koymak gerektini vurguladı. Sarıbal şöyle konuştu:

"Yaman çelişkileri ortaya koymak lazım. Yeni tarım bakanı allayarak pullayarak kendi havuz medyasına adeta mucize gibi bir öneri paketi açıkladı. Söylediği şuydu, Türkiye'nin ciddi bir gıda sorunu var, Türkiye yurtdışından buğday alıyor, lojistik sorunlar var. Kentte yaşayan insanlar, kentin hemen yanıbaşındaki alanlarda gıda ürünleri yetiştirilip kente sunulacak dedi. Niye bunu söyledi, Antalya'dan Ankara'ya lojistik maliyeti nedeniyle söyledi, Bursa'dan Ankara'ya lojistik maliyeti için söyledi., maliyetler yüksek olduğundan halkın ucuz gıdaya ulaşamaması nedeniyle söyledi. Peki Bursa'da ne yapılıyor, bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir tarafta Yıldırım Belediyesi, bir tarafta Bursa Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor? Yüzlerce yıldır mera olarak kullanılan ve hayvanların otladığı bu alandayız. Bu toprakların değil 100 dönümü, her metrekaresi kamu ve devlet aracılığıyla korunmalı. Bu kafa bu ülkenin insanını açlığa ve kıtlığa sürüklemektedir. Mesele sadece meranın dönüştürülmesi değil, mesele bir ülkenin insanının gıda hakkıdır, toplumun tarımsal üretim hakkıdır."