Bursa’da sabah 08.00 itibarıyla 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için vatandaşlar sandık başına gitti.

Binlerce atlet fetih şenlikleri için koştu Binlerce atlet fetih şenlikleri için koştu

Oy sayma işleminde sona doğru yaklaşırken Bursa’da resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey seçimi önde tamamladı.

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş da yerel seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘İKTİDAR OLARAK YAPMAMIZ GEREKEN İŞLER VAR’

İl Başkanı Davut Gürkan, “Bursa’da yüzde 89 sandıklarımız açıldı. 793 sandık kaldı. Açılan sandığa göre CHP’nin oy oranı yüzde 47.8, AK Parti’nin 38.3. İYİ Parti’nin yüzde 2,24 oy ile garabet bir puanla ömürlerinin bittiğini göstermiş oldular. 9 ilçemiz AK Parti, 6 ilçemiz CHP’de, 2 ilçemizde İYİ Parti’de kalmış oldu. Gerçekten bir demokrasi şöleni içerisinde iradelerini sandıklarda beyan ettiler. Önümüzde 4,5 yıldan fazla süre var. İktidar olarak yapmamız gereken işler var. Bundan sonraki süreç hakkımızda hayırlı olur diyorum” dedi.

Gürkan; Bursa’da 720 bin emekli olduğunu belirterek, CHP’nin 2 bin lira vaadini de emeklilerin olduğu kadar, kendilerinin de takipçisi olduklarını ifade etti.

AKTAŞ: GERİDE TERTEMİZ BİR BELEDİYE BIRAKIYORUM

“Seçim bitti, demokrasi tecelli etti” diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş, “Bir önceki yerel seçime göre yüzde 12-13 azalış söz konusu. 250 bin seçmenin sandığa gitmediğini düşünüyorum. Ülkemizin birçok noktasında yaşanan oy kaybını Bursa’da bizler de yaşadık” dedi.

Geride tertemiz bir belediye bıraktığını ifade eden Aktaş; pandemi, sel ve yangınlarla zor süreçler geçirdiklerini ancak hiçbir zaman mazaret üretmediklerini ifade ederek, dokunulmayan yer kalmadığını söyledi.

CHP adayı Mustafa Bozbey’i de tebrik için aramak istediğini ancak henüz sonuçların bile açıklanmadan iftiralarla karşı karşıya kaldığını belirten Alinur Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi’ne bırakın bir TIR’ı, bir taksi bile yanaşmadı. Daha ilk dakikadan bunları yapmak ahlaki değil. Tertemiz bir belediye bırakıyorum. Kısa bir süre önce de mal varlığımı da İYİ Parti adayının tavsiyesiyle açıklamıştım. Kara propagandayla veya algıyla yapılan çalışmaların sonuç vermeyeceğini belirtmek istiyor ve konuyu Bursalılara havale ediyorum” diye konuştu.

Editör: Seren Ümit