Almanya'ya Türk akını devam ediyor. Kaçak yollarla bu ülkeye gelip iltica talep eden Türkler, Ağustos ayında yeni bir rekor kırdı.

Korkutan Bursa detayı... Ahmet Ercan 2 ili uyardı! Korkutan Bursa detayı... Ahmet Ercan 2 ili uyardı!

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Alman Göç ve İltica Dairesi’nin (BAMF) resmi rakamlarına göre, sadece bu ay 5 bin 544 kaçak Türk 'iltica' talep etti. Almanya’ya gidenlerin yaş ortalaması ise 20-35 arası. Ekonomik olarak umudu kalmayan genç Türk nüfusu adeta Almanya'ya akıyor.

Yakalanmayanlar ve iltica talep etmeden ülke içinde kaybolanlar bu sayıya dahil değil. Son rakamlarla Almanya'ya iltica eden Türk sayısı da, bir kampa kaydolmayanlarla birlikte 100 bine yaklaştı. Yasal yollarla gidenler, iş bulanlar bu rakamın dışında tutuluyor.

TÜRKLER SURİYELİLER'DEN SONRA İKİNCİ SIRADA

Türkler bu rakamla, Almanya'ya kaçak gelip iltica isteyen ilk 10'daki 7 ülkenin toplamını da geçti. İlticada Suriyeliler'den Türkler ikinci sırada yer aldı.

Ağustos ayı rakamlarına göre Almanya'ya, ilk sırada 9 bin 186 Suriyeli, ikinci sırada, 5 bin 544 Türk ve üçüncü sırada ise 4 bin 217 Afgan geldi. Türklerin sayısı listenin 4 ve 10 sırasında yer alan Irak, Gürcistan, İran, Rusya Federasyonu, Somali, Gine ve Kolombiya'dan gelen kaçakların toplamını da geçti.

almanya-iltica.jpg

ALMANYA'YA KAÇAK GİREN TÜRK SAYISI YÜZDE 290 ARTTI

Bu yılın ocak ile ağustos ayları arasında gelen kaçak Türkler'in toplamı 29 bin 661'e yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde gelen Türk sayısı 10 bin 260’tı. Almanya'ya kaçak giren Türk sayısındaki artış yüzde 290'u buldu.

Almanya'ya yılın ilk sekiz ayında iltica isteyen toplam göçmen sayısı da 204 bini aştı. Bu başvuruların 175 binine cevap verildi. Olumsuz cevap alanların sınır dışı işlemleri veya davaları sürüyor.