Kahramanmaraş depremlerinin 24. gününde Millet İttifakı, cumhurbaşkanı adayının kim olacağını konuşmak için toplandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, masanın 12'nci toplantısı için Saadet Partisi Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, saat 14.00'te başlayan toplantı öncesi diğer genel başkanları kapıda karşıladı.

'6 yaşında evlendirilme' davasında yeni gelişme! '6 yaşında evlendirilme' davasında yeni gelişme!

Toplantı basına kapalı devam etti.

PAZARTESİ YENİDEN TOPLANACAKLAR

Altı genel başkanının yaptığı ortak açıklamada, "Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz" denildi.

KILIÇDAROĞLU ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜ ADAY OLARAK MASADA

İYİ Parti içerisinde itirazlar olsa da Kemal Kılıçdaroğlu eskisinden daha güçlü aday olarak masaya oturuyor. Adayın belirlenmesi durumunda, seçim takviminin başlamasıyla birlikte açıklanacağı belirtiliyor. HDP de depremin yıkıcı etkilerinin ardından aday çıkarma konusunu yeniden değerlendirdi. Ancak Millet İttifakından çıkacak bir ismin desteklenmesi için müzakere konusunu vurguluyor.

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMÜŞTÜ

Tüm ülkeyi yasa boğan, resmi rakamlara göre 50 bin kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından Ankara’da seçim hareketliliği bu hafta başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da seçim tarihinde 14 Mayıs’ı işaret etmesiyle birlikte tüm gözler muhalefet partilerinin cumhurbaşkanı adayına çevrildi.

Ankara’da muhalefetin aday mesaisi pazartesi günü yapılan toplantı ve görüşmelerle hızlanmıştı. Önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir kahvaltıda baş başa buluştular. Kılıçdaroğlu ve Akşener görüşmesinin ardından  CHP’de aday belli oldu havası eserken, İYİ Parti adaylık ve pazarlık konusundaki iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresinde görüştüğümüz kaynaklar, rahatsızlık yaratan birçok konunun giderildiği yönünde bilgi verirken, eklediler: "Genel Başkan toplantıdan ayrıldığında memnundu."

İYİ PARTİNİN İTİRAZLARI OLACAK

İYİ Partide ise cumhurbaşkanı adaylığı konusunda itirazların sürdüğü, partisinin yetkili organlarıyla görüşen Akşener’in ittifak toplantısında bunları bildireceği ifade ediliyor. Millet İttifakının belirleyeceği cumhurbaşkanı adayı konusunda kamuoyu yoklamalarından yararlanılması bunlardan biri. Yine 6 partinin eşit temsili konusunda eleştiriler ve Akşener’in etkin cumhurbaşkanı yardımcısı olması yönünde konularda kulislerde konuşulanlar arasında. Ancak İYİ Partinin itirazlarına karşın Millet İttifakı'nın bugünkü toplantısında cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenecek ismin Kılıçdaroğlu olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

DEPREM NEDENİYLE ADAY AÇIKLAMASI ÇOK GÖSTERİŞLİ OLMAYABİLİR

Adayın bugünkü toplantıda belirleneceği ifade edilirken, adayın açıklanmasının seçim takvimi sonrasına bırakılacağı ifade ediliyor. Ancak depremde hayatını kaybeden on binlerce yurttaş nedeniyle  cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı etkinliğin çok gösterişli ve neşeli olmamasına dikkat edilecek.