Baklava denilince akla gelen Gaziantep tatları, artık vatandaşın sofrasına giremeyecek. Gaziantep'in tescilli lezzetlerinin başında gelen baklavaya malzeme ve işçilik maliyetlerindeki artışın ardından, Gaziantep Ticaret Odası'na bağlı birinci sınıf baklava üretimi yapan işletmeler, komite kararıyla yüzde 30 zam yaptı.

Ticaret Odası Baklavacılar Komitesi Başkanı Mehmet Akıncıoğlu, maliyet artışları nedeniyle zammın kaçınılmaz hal aldığını ileri sürdü. Akıncıoğlu, yeni tarifeyle birlikte baklavanın kilogram fiyatlarının türüne göre 850 Türk lirası ile bin lira arasında değişkenlik gösterdiğini söyledi.

Baklavanın çeşitlerine göre fiyat değişiyor. Daha bol malzemeli olan baklavalar ise gram altın fiyatıyla adeta yarışıyor. Kilogramına göre fiyatta değişiklik olsa da turistik bölgelerde baklava alıcısına kavuştu.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

'YAKLAŞIK YÜZDE 30 ORANINDA BİR ZAM ALDIK'

T24'ün haberine göre, 2023 yılı içinde baklava üretiminde kullanılan iç fıstık, sade yağ ve şekere yüzde 150 oranlarında zam uygulandığını ve baklava fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Akıncıoğlu, "Daha önce birinci sınıf dediğimiz baklava türüne göre 650 lira ile 850 lira arasında satılıyordu. Yeni zamların ardından fiyatlar 850 ile bin lira bandına yükseldi. Yaklaşık yüzde 30 oranında bir zam aldık.

Bu zam beklenilen ve kaçınılmaz bir şeydi. Çünkü hem emtia ürünlerine hem de asgari ücretlere gelen zamların ardından bu fiyatlar kaçınılmaz oldu. Şu anda en büyük zammı işçilik aldı. Birinci sınıf Gaziantep baklavası üretiyoruz ve kullanılan ürünlerin fiyatı düşünüldüğünde bu fiyatların altında baklava satılması mümkün değil
"
 diye konuştu.

'EKONOMİK DURUM DA GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA...'

Fiyatların kaçınılmaz olduğunu ve baklava severlerden de duyarlılık beklediklerini söyleyen Akıncıoğlu, "Fiyatların yükselmesi ister istemez satışlara olumsuz olarak yansıdı. Ama insanlarımız kaliteli bir baklavanın maliyetli olduğunu çok iyi biliyor. İçinde bulunulan ekonomik durum da göz önüne alındığında halkımızın bizleri de anlayışla karşılayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Editör: Melike Timur