Uzmanlar, siber saldırganların Android işletim sistemine sahip akıllı telefonları hedef aldığını duyurdu. Sözcü'nün İngiliz medyasına dayandırdığı habere göre, uzmanlar, geliştirilen yeni zararlı yazılımlar aracılığıyla kişilerin kullandığı parmak izi ve yüz tanıma sistemlerinin ele geçirilerek şifre ve verilerinin çalındığını açıkladı.

'BİLGİLERİNİZE ULAŞARAK BANKA HESABINIZI BOŞALTIYOR'

Chameleon Android banka virüsü olarak da bilinen zararlı yazılım konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, "Bu yazılımlar gerçek bir banka şubesiymiş gibi görünüyor ve kullanıcılar gerekli izinleri veriyor. Daha sonra hackerlar sizin cihazınıza erişerek bütün bilgilerinize ulaşıyor ve banka hesabınızı boşaltıyor" dedi.

'PARA GÖNDEREBİLİR, SATIN ALABİLİRLER'

Uzmanlar, bu yazılımın Android 13'teki güvenlik önlemlerini de geçebildiğine dikkat çekerek "Eğer şifrenize girerek telefonu açarsanız hackerlar bütün bilgilerinize erişebilir ve bankacılık uygulamaları üzerinden hassas verilerinizi kullanabilir. Kendi hesaplarına para gönderebilirler ya da internet üzerinden satın alım gerçekleştirebilirler" ifadelerini kullandı.

Geliyor gelmekte olan… İki tonluk uydu bugün Dünya’ya düşecek Geliyor gelmekte olan… İki tonluk uydu bugün Dünya’ya düşecek

SİBER SALDIRILARDAN KORUNMAK İÇİN 3 ÖNERİ

Uzmanlar bu tür siber saldırılardan korunmak için bazı önerilerde de bulundu. Teknoloji uzmanları Google Play Store, Amazon App Store veya diğer uygulama platformlarının kullanılması gerektiğini söylerken bu tür platformların güvenlik riski oluşturmadığını belirtti.

Google'ın sık sık bu tür tehditlere karşı Android'i güncellediğini ve yeni güvenlik unsurları eklediğini söyleyen uzmanlar, Android'in en güncel versiyonunun kullanılması tavsiyesinde bulundu. Diğer tavsiye ise kullanıcıların bir antivirüs yazılım kullanması.