İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin Devleti'ni resmen tanıyacakları tarihi parlamentoda açıkladı.

İspanyol Parlamentosu'nda milletvekillerine hitap eden Sanchez, İspanya'nın 28 Mayıs'ta Filistin Devleti'ni tanıyacağını söyledi.

Konuşması parlamentoda alkışlarla karşılanan Sanchez, şu ifadelerde bulundu:

"Filistin'i birçok nedenden ötürü tanıyacağız. Bu durumu 'barış, adalet ve tutarlılık' kelimeleriyle özetleyebiliriz. İki devletli çözüme saygı gösterildiğinden ve karşılıklı güvenlik garantileri olduğundan emin olmalıyız. İki tarafın barış için müzakere etmesi şart. İşte bu nedenle Filistin'i tanıyoruz."

"Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de çifte standart olmamalı"

Parlamento konuşmasında Sanchez, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun "hala sağırları oynadığını... hala hastaneleri ve okulları bombaladığını, kadınları ve çocukları açlık ve soğukla cezalandırdığını" söyledi.

"İki devletli çözüm hiçbir zaman var olmama tehlikesiyle karşı karşıya" diyen Sanchez, "Buna izin veremeyiz. Harekete geçme yükümlülüğümüz var. Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de çifte standart olmamalı." açıklamasında bulundu. 

Sanchez, Filistin'i tanıma kararının İsrail'e ya da Yahudilere karşı bir tutum olmadığını ve Hamas'ın yararına olmadığını vurguladı.

"Bölgede barış ve güvenliğin tek yolu"

İspanyol televizyonu La Sexta'ya konuşan Sanchez, gazetecilere yaptığı açıklamada Filistin Devleti'ni resmen tanıyacaklarını açıklamıştı.

"Son ayrıntıları almayı bekliyorum" diyen Sánchez, Filistin'i bir devlet olarak tanımaya "hazır olduklarını" gösteren ortak bir deklarasyon imzaladıkları AB ortaklarıyla bazı ek ayrıntıları koordine etmek zorunda olduklarını belirtti.

Brüksel’de bir araya gelen İspanya, İrlanda, Slovenya ve Malta liderleri, Filistin'i bir devlet olarak tanımaya "hazır olduklarını" gösteren ortak bir deklarasyon imzaladıklarını “Filistin devletini tanımaya hazırız. Bu bölgede barış ve güvenliğin tek yoludur.” sözleriyle belirtmişti.

İspanya'nın yanı sıra İrlanda ve Norveç'in de bağımsız bir Filistin Devleti'ni tanıyacakları bildirildi.

"Tek güvenilir yol"

İrlanda Başbakanı Simon Harris ayrıca, ülkesinin Filistin Devleti'ni resmen tanıyacağını söyledi.

İrlanda başkenti Dublin'de konuşan Harris, iki devletli çözümün barış için "tek güvenilir yol" olduğunu belirtti.

Harris, "Bunu yapıyoruz çünkü uluslararası hukukun temel ilkeleri olarak özgürlük ve adalete inanıyoruz, kalıcı barışın ancak özgür bir halkın özgür iradesi temelinde sağlanabileceğine inanıyoruz" dedi.

"Oslo sürecinden otuz yıl sonra adil, sürdürülebilir ve kapsamlı bir barış çözümünden belki de her zamankinden daha uzaktayız" ifadesinde bulunan Harris, Filistin'in resmen tanınması kararının "yapılması gerkeen en doğru şey" olduğunu ve bu kararın "sonsuza kadar" bekletilmemesi gerektiğini vurguladı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheál Martin, İrlanda'nın 28 Mayıs'ta Filistin'i tanıyacaklarını açıkladı.

Martin yaptığı açıklamada, "Bugün, Filistin ve İsrail halklarının eşit güvenlik, onur ve kendi kaderini tayin hakkına yönelik açık desteğimizi net bir şekilde ifade ediyoruz" dedi.

Ulusal kamu yayıncısı RTE ve Irish Times, İrlanda Başbakanı Simon Harris, başbakan yardımcısı Micheál Martin ve bakan Eamon Ryan'ın, İrlanda'nın Filistin kararını basın toplantısında açıklanacağını bildirmişti.

Gazze’de can kaybı 37 bin 232’ye yükseldi Gazze’de can kaybı 37 bin 232’ye yükseldi

"Orta Doğu'da barışın sağlanması için ön koşuldur"

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, Norveç'in Filistin'i devlet olarak 28 Mayıs'a kadar tanıyacağını açıkladı.

Stoere, Filistin Devleti'nin tanınmasının çatışmaların sona ermesi için tek çare olduğunu ve "kalıcı çözümün" ancak "iki devletli bir çözümle sağlanabileceğini" belirtti. Stoere, bu adımın diğer ülkelere Norveç'in izinden gitmeleri için "güçlü" bir mesaj gönderdiğini söyledi.

"Filistin Devleti, Orta Doğu'da barışın sağlanması için ön koşuldur" ifadesinde bulunan Norveç Başbakanı, Filistin halkının "kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu" ve İsrailliler ile Filistinlilerin "kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakkına sahip olduğunu" vurguladı.

Norveç hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İki devletli bir çözüm olmadan Orta Doğu'da barış olmayacaktır. Filistin devleti olmadan da iki devletli bir çözüm olamaz." denildi.

Norveç devlet televizyonu NRK ve Aftenposten gazetesinde yer alan haberlerde Norveç hükümetinin Filistin'i devlet olarak tanıdığını bugün açıklayacağı belirtilmişti.

Editör: Seren Ümit