Elektrik akımına kapıldı! Elektrik akımına kapıldı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağımsız aday olan Yıldırım, Podyum Davet’te düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kendisini tanıtan Yıldırım, Ankara'da doğduğunu, ilköğretim, ortaöğretim ve lise yıllarını İnegöl’de geçirdiğini, sonrasında ie sırasıyla Uludağ Üniversitesi ve Anadolu Yalova Üniversitesi’nde işletme okuduğunu dile getirdi.

"Bursa, Bir Tercihin Var! sloganıyla çıktığım yolda, sizlere hikayemi ve yolculuk boyunca yapacaklarımı anlatacağım" diyen Yıldırım'ın açıklamaları şu şekilde;

RANTSAL DÖNÜŞÜM DEĞİL KENTSEL DÖNÜŞÜM

"Ülkemizin olduğu kadar Bursa için de en öncelikli sorun kentsel değişimin ivedi şekilde hayata geçirilmesidir.  Bugüne kadar yapılan kentsel dönüşümlerde  öncelik  rantsal getirisi yüksek bölgelere verilmiştir. Nilüfer’de daha 20 yaşındaki binalarda dönüşüm adı altında faaliyete girişilmiş ama kentin diğer yerlerinde 50 yıllık binaların yanından bile geçilmemiştir. Bu aldatmacaya son vermek gerekiyor. Altıparmak Çarşamba bölgesi başta olmak üzere şehrin diğer bölgelerinde acil olarak faaliyetler başlatılmalıdır.

‘OY VEREN KİTLE PARTİLERDEN BIKTI’

Şu anda gayrimenkul işi ile uğraştığını dile getiren Yıldırım, “Öncelikle bu yoksul çocuğu, göçmen çocuğu okutan cumhuriyete ve onun kurucusu olan ulu önder Atatürk ve arkadaşlarına millet borcumuz olduğunu belirtmek isterim. Onları minnet ve rahmetle anıyorum. Neden partili değilim bağımsız adayım? Herkesin kafasındaki soru işareti bu. Hepimizin bildiği bir gerçek var. Oy veren kitle artık siyasilerden bıkmış partilerden bıkmış. ‘Ben sandığa gitmeyeceğim. Oy vermeyeceğim. Sebep hepsi aynı’ diye düşünen o çok fazla insan vardı. Çıkış noktam aslında buydu. Toplumda bir farkındalık yaratmak istiyorum. Şundan emin olun benim bir oy almamla yüz bir oy almam arasında hiçbir fark yok. Buradaki amacım benim tamamen bir farkındalık yaratmak. Yani seçmen iki kutup arasında gidip gelmesin arkadaşlar bir alternatif olduğunu da görsün” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDA ÜRETİCİYE BELEDİYE DESTEĞİ SAĞLAMAK

Gelecekte dünyamızın da en önemli sorunlarının başında gıdaya erişim olacağı aşikardır. En önemli projelerimizden biri de tarım ve hayvancılık konusunda üreticiye belediye desteğini sağlamaktır. Kırsal kesimdeki insanlarımız doğduğu yerde doyarsa kentlere göç olmaz ve ters göç sağlanabilir.

"KADINLARA MESLEKİ KURSLAR AÇACAĞIZ"

Bağımsız Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Metin Yıldırım, "Kadınlarımızı sosyal ve ekonomik alana kazandırmak. Çalışmak isteyip de mesleği olmayan birçok ev kadını var. Bu ev kadınlarına mesleki kurslar açıp meslek kazandırıp iş sahibi yaparak hep aile bütçesine hem de devletmizin bütçesine katkı bulundurmayı hedefliyoruz" diye belirterek ev hanımları hakkında projesini sundu. 

Öğrencilerin barınma problemleri olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bursa'da öğrenciler fahiş fiyatlı kiralarda ya da yurtlarda kalıyorlar. Belediye yurtları yaparak uygun bir şekilde kalmalarını sağlayacağız. Öğrencilerimizi ücretsiz olarak toplu taşımadan yararlandırmayı düşünüyoruz. Öğrencilerin çoğu aç okula gidiyor. Bu öğrencilere gıda yardımı yapmayı düşünüyorum. Sosyal belediyeciliğin temellerinden bir tanesi" şeklinde çözümlerini sundu. 

Bağımsız Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Metin Yıldırım, en büyük sorunlardan birinin gıdaya ulaşım olduğunu ve ekmeği halka daha uygun fiyata ve herkesin ulaşabileceği hale getirmek istediğini belirtti.  

BESAŞ EKMEK

Büyükşehir Belediyesi olarak Güney Marmara’nın en büyük üretim kapasitesine sahip ekmek üretim tesisine sahibiz. Ancak Bursa da dar gelirli kesim bu hizmetten mahrum ediliyor. Acilen kapasitenin arttırılması, ekmeğin tüm yerleşim alanlarına erişimi sağlanmalıdır.

SOKAK HAYVANLARI PATİLİ DOSTLARIMIZ

Şehrimizin gerçek anlamda artık sorun olmaya başlayan, halkımızı ikiye bölen sıkıntımız patili dostlarımız. Şehrin dış arterlerine kontrolsüzce bırakılan dostlarımız ya açlıktan ölmek üzere ya da saldırganlaşarak halk sağlığını tehdit etmekte. Belediye olarak tüm hayvanların daha sağlıklı bir ortamda yaşaması, kısırlaştırılarak, kontrolsüz üremelerinin önüne geçilmesi, sağlık sorunları olanların acilen tedavisi yapılmalıdır. Bu işler için modern, şeffaf barınak hizmeti verilmelidir.

ŞAMPİYON KENTİN ŞAMPİYON TAKIMI BURSASPOR

Kanunlar sebebiyle Şampiyon Bursaspora destek, sadece tüm Bursa paydaşlarını toparlayarak katkıda bulunmaları için ön ayak olunması suretiyle gerçekleşebilecektir. Bursaspor’umuz Bursa’nın şampiyon takımıdır, en büyük markasıdır. Bursasporumuza yasaların elverdiği en iyi şekilde destek olacağız.

ŞEFFAF - DÜRÜST VE KATILIMCI BELEDİYECİLİK

Belediye meclis toplantılarının açık yapıldığı, ihalelerinin canlı yayınla halka izletildiği bir anlayışa şahit olacaksınız. Bursa için yapılacak plan ve projelerde Üniversiteler, siyasi partiler, Kent Konseyi, STK’lar ve bilim insanlarının görüşü, önerisi alınarak planlanacak, önce şehir ve halk yararına olan projeler bir bir hayata geçirilecektir.

Yukarıda sizlere belli başlı proje ve belediye işleyişinden bahsettim. Bursa bir bütündür 17 ilçemiz de bizim bir parçamızdır.

Hangi siyasi partiden başkanı olursa olsun, birlikte çalışmaktan birlikte başarmaktan asla vazgeçmeyeceğiz." 

Yıldırım, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Editör: Özge Solak