Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

023 yılının asgari ücretini belirlemek için bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısından da sonuç çıkmadı. Türk-İş’in teklifi 9 bin lira olurken, işçi ve işverenlerin asgari ücret hesaplamaları arasındaki fark bin liranın altında kaldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, "Tarih henüz belli değil, görüşmeler devam ediyor." dedi.

2023 yılının asgari ücretini belirlemek için bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısından da sonuç çıkmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantıya, Türk-İş Genel Sekreteri Pervul Kavlak ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ile bakanlık bürokratları katıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yer almadığı toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ilave veriler masaya yatırıldı.

FARK BİN LİRADAN AZ

Edinilen bilgiye göre Türk-İş heyeti, toplantı masasına, daha önce kararlaştırılan 9 bin liralık rakamla oturdu. Toplantı devam ederken, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gelerek Bakan Bilgin ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleriyle ayrı ayrı görüştü. Ancak, 9 bin liralık bir teklifle bakanlığa gelen Türk-İş heyetiyle, resmi bir açıklama yapmasa da 8 bin 250-8 bin 500 arasındaki bir rakamı asgari ücret için sınır olarak gören TİSK heyetiyle anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Türk-İş’in müzakere heyeti toplantıdan ayrıldı. TİSK heyeti ise komisyondaki bakanlık yetkilileriyle bir süre daha görüştü.

TÜRK-İŞ’İN TEKLİFİ 9 BİN LİRA

Bakanlıktan ayrılırken bir açıklama yapan Türk-İş Başkanı Atalay, daha önce telaffuz ettiği 7 bin 785 liralık rakamın, konfederasyonca açıklanan yoksulluk sınırı olduğunu, bu yönde bir asgari ücret teklifleri olmadığını vurgulayarak, “Bizim hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi Bakan beye, komisyona söyledim. Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin lira. Verirlerse masaya oturur imzalarız, vermezlerse o meselenin içinde olmayız” dedi. Türk-İş’in teklifi, temmuz ayına göre yüzde 64, yılbaşına göre de asgari ücrette yüzde 112’lik bir artışa karşılık geliyor.

EYT'de imzalar tamam! İşte taslak... EYT'de imzalar tamam! İşte taslak...

SÜREÇ NASIL OLACAK?

Bundan sonraki süreçte, daha çok doğrudan görüşmeler yoluyla taraflar arasındaki müzakerelerin sürmesi; anlaşma sağlanması halinde, yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. 9 bin liralık teklifin altına inmeyeceğini dile getiren Türk-İş’in, bu tavrını sürdürmesi halinde, komisyonda çoğunluğu sağlayan hükümet ve TİSK temsilcilerinin yeni asgari ücreti ikili mutabakatla belirleme yetkisi bulunuyor.