Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan adalarındaki tatbikatlar ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Yunanistan unutmasın ki rüzgâr eken fırtına biçer. Bir gece ansızın gelebiliriz, tehditlere sessiz kalmayız" dedi. Çavuşoğlu ayrıca, "Ya geri adım atarlar ya da biz gereğini yaparız." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu'yla Ankara'da basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Yunan adalarındaki tatbikatlar ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Yunanistan unutmasın ki rüzgâr eken fırtına biçer. Bir gece ansızın gelebiliriz, tehditlere sessiz kalmayız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle;

Yunanistan'ın silahlandırdığı adalar 1923 Lozan ve Paris anlaşmaları ile Yunanistan'a vermiştir ve tek bir şartla vermiştir. Yunanistan bu adaları silahlandıramaz. Yunanistan bu iki anlaşmayı doğrudan ihlal ediyor. Barışı İstemeyen Yunanistan. Barış anlaşmalarını ihlal ediyor. Biz hukuki argümanlarımızı gönderdik. Gelen cevaplara baktık. Tamamen siyasi demagoji içeren cevaplar. Haksız, hukuk, argümanı ortaya koyamıyor.

"YA YUNANİSTAN GERİ ADIM YAPAR YA DA BİZ GEREĞİNİ YAPARIZ"

Bu ihlalden vazgeçmezse Yunanistan bu adaların egemenliği tartışılır. Bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Bu adaların ihlalinden vazgeçmesi lazım. Ya Yunanistan geri adım yapar ya da biz gereğini yaparız. Cumhurbaşkanımızın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü de bunun için. Biz bunlara sessiz kalamayız. Gerekli adımları atarız.

Yunanistan şunu unutmasın, rüzgar eken fırtına biçer. Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız. Bir gece ansızın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilecik'te! Cumhurbaşkanı Erdoğan Bilecik'te!

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği ve NATO'nun genişlemesine karşı değiliz ancak her iki ülkede de terör örgütleri vardı ve destek buluyorlardı.

Madrid'de bir üçlü muhtıra imzaladık. Bu belgenin uygulanması için 3'lü bir daimi komite kurduk. Bazı önemli adımların atıldığını görüyoruz. Türkiye'ye yönelik silah ambargosu kalktı. 8 Kasım'da İsveç başbakanı Ankara'ya geldi.

Finlandiya Savunma Bakanı'nın Türkiye'ye gelmesi önemli. Çünkü Finlandiya'dan silah ambargosunun kaldırıldığına yönelik bir açıklama yapılmadı. Bu açıklamayı da bekliyoruz.

Biz iki ülke arasında bir ayrım yapmıyoruz. Ancak görüntüde Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç'in atması gereken daha somut adımlar var.

Adını verdiğiniz şahsın Türkiye'ye iadesi önemli. Bu kişi bizim listemizde değildi. Ancak listedeki isimlerin de iadesinin yapılması gerekiyor.

Yeni hükümetle beraber daha olumlu bir atmosfer içerisindeyiz. Üyelik konusu onların şartları yerine getirmesine bağlıdır. Bunu dostane bir ortamda kendileri ile paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz.