Kış aylarında tartışmalara neden olan sabit saat uygulamasına yönelik eleştiriler hakkında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sabit saat uygulamasının devam edeceğini açıkladı. Dönmez, "Ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kış aylarında tartışmalara neden olan sabit saat uygulamasına yönelik verilen soru önergesine yanıt verdi. Dönmez, sabit saat uygulamasının devam edeceğini belirtti.

İYİ Parti'den kurultay kararı İYİ Parti'den kurultay kararı

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, milletvekillerinin sabit saat uygulamasına yönelik soru önergesini cevaplarken, İTÜ tarafından yürütülen çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini söyledi. Dönmez, “Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur” dedi.

Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı. Dönmez, ayrıca; AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti.