Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Burası Adıyaman’ın batı kesiminde Altınşehir Mahallesi en büyük konteyner kentlerden birini inşa ediyoruz. 300 aileyi dünden itibaren almaya başladık. Burada vatandaşlarımızın eksiklerini karşılayacak şekilde yaşam alanları ürettik.

Bugün konteyner kentte olabilecek her şeyi buraya koyduk. 21 metrekare konteynerler çadırdan sonra daha farklı bir konfora kavuşturuyoruz.

Adıyaman genelinde 15 bin konteyner planlamıştık. Bir taraftan kalıcı konutların planlamaları yapıldı. İlk aşamada 2 bölgede 25 bin konut, inşallah bu sayı çok daha artacak.

Çok ciddi planlamalar yapıyoruz. Bir taraftan yeni konutlar, ticaretin ayağa kaldırılması hepsi program çerçevesinde planlamalar yapıyoruz. Sanayi içerisinde konteyner kentler planlıyoruz.

YIKILAN EVLER NE OLACAK?

Togg'da son saatler Togg'da son saatler

İlk aşamada 1300 bina yıkıldı toplamda yaklaşık bina stokunun yüzde 23’ü etkilendi.

50 binin üzerinde bağımsız bölüme karşılık geliyor. Yıkılan binaların yanındaki arsalar yeniden imar planı yapılması gerekiyor. Zemine uygun yapılaşma, uygun projelerde sağlam bina, daha az katlı, daha çevreci yeni Adıyaman’ın planlanması gerekiyor.

Adıyaman’a yakışır bir şekilde imar planına uygun yapılarla birlikte burası en fazla 1 yıl gibi ortalama zamanla bugünden çok çok farklı olacak.

ALTYAPI NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

Elektrik suyu ve doğal gazı nasıl verebilirizin çalışmasını yapıyorduk. Depremden 4 gün sonra elektriği vermiştik, su da yara almıştı yine ilk haftada aşama aşama suyu da vermeye çalışmıştık. Şu an elektrik ve su var. Şu an ihtiyaç olan her yerde doğal gaz da var.

ŞEBEKE SUYU HAKKINDA

Şebeke suyundan numune alınıp tahlil ettiriliyor. İlk başta sıkıntılar vardı yapılan kontrollerle önemli derecede giderildi. İçme suyu açısından vatandaşımınız gelmiş olduğu yardımlarda içme suyu bolca var, sıkıntı çekilmiyor."