Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Eylül Salı günü detaylarını açıklayacağı TOKİ'nin sosyal konut projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Nebati açıklamasında projenin 1,5 trilyon lirayı aşan ekonomik değer yaratacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Eylül Salı günü TOKİ'nin sosyal konut projesinin detaylarını duyurması beklenirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Nebati, "Hazine’nin sosyal amaçlı bu dev yatırımının ayrıca, çarpan etkisiyle, 1,5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik değer yaratacağını öngörüyoruz." dedi.

Projeyle 1 milyondan fazla vatandaşın "güvenli konut" sahibi olacağını ifade eden Nebati şunları dedi:

"Ekonomi politikamızın hedefi sadece büyüme değil. Temel amacımız, ekonomik büyümenin yaratacağı refahı toplumun tüm kesimlerine yaymak.

Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için Türkiye tarihinin en büyük sosyal konut projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte başlatıyoruz.

Emeklilerimiz, işçilerimiz, öğrencilerimiz, şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve engelli vatandaşlarımız için büyük ölçekli bir bütçe ayırdık, toplam 250 bin konut inşa edeceğiz. Böylece, Hazine’nin desteğiyle 1 milyondan fazla vatandaşımızı güvenli konutlara taşıyacağız.

Hazine’nin sosyal amaçlı bu dev yatırımının ayrıca, çarpan etkisiyle, 1,5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik değer yaratacağını öngörüyoruz. Bu dev proje ile en az 100 bin yeni istihdam oluşturacak, 250’den fazla alt sektörün, sanayinin ve ticaretin çarklarını hızlandıracağız.

Bakan Yanık: “6 projeye daha destek vereceğiz” Bakan Yanık: “6 projeye daha destek vereceğiz”

Ekonomimizde itici güç olacak bu büyük proje, tüm Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun."