Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar gündemden düşmezken, vatandaşların barınma sorunu her geçen gün daha da derinleşiyor.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e; “161 bin TL maaş alan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulamadığı yerde, asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız bu ihtiyacını nasıl karşılayacaktır?” sorusunu yöneltmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bayraktutan'ın kira artışlarına yönelik yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Dolar 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor Dolar 31 TL'nin üstündeki seyrini sürdürüyor

Şimşek, 2018'in Kasım ayında 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023'ün Kasım ayında 1888,02 değerine ulaştığını ve 2018-2023 dönemindeki artış oranının yüzde 297,42 olduğunu ifade etti.

'DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIN KONUTA ERİŞİMİ ARTIRILACAK'

2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini aktaran Şimşek, şunları söyledi:

"Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır."

Editör: Özge Solak