Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay yapmış olduğu açıklama ile kredi kartlarına ilişkin tüm uygulamalarda kısıtlamalara gidilebileceğinin sinyallerini vermişti.

Halihazırda devam eden enflasyonist ortam nedeniyle milyonlarca vatandaş için günü kurtarmanın tek yolu haline dönüşen kredi kartları, ekonomide istenen soğumanın sağlanamamasının da temel sebepleri arasında gösteriliyor.

Geçtiğimiz aylarda bankalar tarafından müşterilere yönelik gönderilen bilgi notlarında, nakit avans işlemleri sonucunda çekilen nakit paranın yatırım araçlarına gitmesi halinde tüm kart limitlerinin kapatılacağı belirtilmişti. Bu konu üzerine geçtiğimiz haftalarda yeni düzenlemelere imza atan TCMB, halihazırda yürürlükte olan kredi kartı faiz tavanı uygulamasının delinmemesi için taksitli nakit avans işlemlerinin vadesini 12 aydan 3 aya indirmişti.

Bankalara sözlü olarak gönderilen bu talimat sonrasında bir değişikliğe daha gidildi. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor. Kredi kartında nakit avans çekimi kart limitinin % 25'i ile sınırlandırılıyor.. Nakit avansta maksimum taksit sayısı 3'e indiriliyor." ifadelerini kullanarak, kart aracılığıyla nakit çekme işlemlerinde limitlerin 4 kat düşürüleceğini belirtti.

LİMİTLER TAM 4 KAT DÜŞÜRÜLDÜ

Bireysel kredilerde artış! Bireysel kredilerde artış!

Ekonomistler, söz konusu durumun nakit avans işlemlerindeki talebi baskılayacak olmasına karşın, kayıt dışı işlemlerin de artışına neden olacağını belirtti. Nakit avans işlemlerine yönelik düzenlemeleri delmek isteyen binlerce kullanıcı, kart limitini kullanarak altın alımı yapmakta ve saniyeler sonra aldıkları altını kuyumcularda bozdurmakta .

Bu durum, bir süredir 'ikili kur' görülen Türkiye'de alım-satım makasının çok büyük olması nedeniyle işlemi uygulayacakların peşinen çok büyük oranda zarar etmesini kabul edeceği anlamına geliyor.

Editör: Özge Solak