Bursa'nın trafiği ve imarı için IPA ile işbirliği Bursa'nın trafiği ve imarı için IPA ile işbirliği

Balıkesir'in Marmara ilçesi Badalan Limanı'ndan kayıtlı mermer tozunu, Bursa'nın Gemlik ilçesi Roda Limanı'na gelirken, Karacabey ilçesinin 4 mil açıkta 15 Şubat'ta batan 'BATUHAN A' isimli geminin 3 nöbetini arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Gemide çalışan aşçı Zeynep Kılınç (33) ile yağcı Hüseyin Tutuk'un (40) cansız bedenleri batıda bulunurken, gemi sahibi Murat Altıntaş'ın (51) cansız bedeni ise İmralı Adası açıklarında su başında balıkçılar tarafından bulundu. Çalışmalarda, 27'nci günde kızılırken, kaptan Hasan Mehmet Uyanık (69), başmühendis-makinist Murat Çalışkan (33) ile makine stajyeri Ahmet Atav (22), denizde balıkçı motorları ve sahilde yaklaşık 500 kişilik ekiple yer alıyor.

SON ARAMA KAPTANA AİT

Olayın ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma soruşturması ise 4 savcı ve deniz kazasının yetkili bilirkişi tarafından sürdürülüyor. Soruşturmada; Gemi ekibinin, cep telefonlarıyla kimlerle görüştüğünün belirlenmesi için talep edilen HTS kayıtları ve soruşturma dosyasına girildi. HTS kayıtlarına göre, mürettebatın gemi batmadan önce, uzun süre kimseyle görüşme yapmadığı, son derece konuşan kaptanın, saat 06.28'de, 'Batıyoruz, bizi kurtarın' diyerek Sahil Güvenlik'i bulunduğu tespit edildi.

2 KEZ ROTA DEĞİŞTİRMİŞ

Öte yandan gemideki aramalarda eski bir bilgisayar bulunuyordu. Bilgisayar incelemesi alınırken, Batuhan A gemisinin kontrol edilen seyir güzergahında geminin, saat 01.00 ile 03.00 saatleri arasında 2 kez, rüzgarın sert estiği kuzeydoğu yönüne doğru yol alındığı, bir süre sonra normal güzergahına gidiş belirlendi. Güvenlik kamerasının mevcut olduğu gemide yağan Hüseyin Tutuk'un cep telefonuyla çıkarılması, sosyal medyadan ailelere yapılan görüntüler ve soruşturma kapsamında kanıt olarak değerlendirildi. Görüntüleri inceleyen savcılık, BATUHAN A'nın batmasındaki en büyük etken, gemideki yükün üzerinin örtüldüğü, sabitlenmeyen mavi brandanın fırtınayla açılınca, yükün ve geminin üzerine deniz suyu taşıması olarak belirlendi. Geminin seyir halindeyken, taşınan yükün üzerine deniz suyunun dolmasıyla ağırlaştığı ve bozulduğu, sol noktadan yatarak battığı tespit edildi.

Ayrıca gemi enkazında yapılan incelemede, bir ucu gemiye bağlı olan güvenlik kemerleri bulundu. Mürettebatın açılan brandayı kalıcı hale getirmesi, gemiye dolan suyu kaplarla boşalırken, denizden düşmek için bellerine emniyet kemeri bağladıkları tespit edildi.

Editör: Özge Solak