Tüm dünyada 2019 yılından beri devam eden Covid-19 etkileri bu sene vaka sayılarında düşüş yaşandığı için azalmıştı. Ancak bilim adamları giderek artan vaka sayıları nedeniyle kışın karantina ve maskeler hakkında uyarılarda bulundu.

Covid-19 etkileri hem sağlık hem de sosyal anlamda hayatımızı değişime uğrattı.

Birçok farklı varyantı çıkan Covid-19’un etkilerinin azaldığı düşünülerek sosyal yaşamdaki korumalar askıya alınmıştı.

Gözlerde katarakt sorunu çocukları da etkiliyor! Nelere dikkat edilmeli? Gözlerde katarakt sorunu çocukları da etkiliyor! Nelere dikkat edilmeli?

İngiltere’de Imperial College London tarafından yapılan araştırmaya göre bu kış maskeler ve karantina geri dönebilir.

Yapılan araştırmada koronavirüsü vakalarının üçte ikisinin semptomların başlamasından beş gün sonra geçtiğini ancak bazı vakaların bir hafta sonra bile hala bulaşıcı olduğu tespit edildi.

İKİ KEZ NEGATİF ÇIKANA KADAR İZOLASYONDA KALIN

Imperial College London'dan ve çalışmanın baş yazarı Profesör Ajit Lalvani, koronavirüs hastalarının beş gün boyunca karantinada kalmaları gerektiğini ve koronavirüs testlerinde iki kez negatif çıkana kadar izolasyondan çıkmamalarını tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı açıklamada insanları 'maske takmaya ve sosyal mesafeyi korumaya' çağırdı ve şunları ekledi: 'Covid-19 ile yaşamayı öğrenmek, orada değilmiş gibi davranmak anlamına gelmez.'