ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile beraberindeki heyet, gece saatlerinde siyasi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelmişti.

Meral Akşener'den ittifak açıklaması Meral Akşener'den ittifak açıklaması

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, sabah saatlerinde ABD'li mevkidaşını baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığı'nda karşıladı.

Kapıda tokalaşarak görüntü veren Fidan ile Blinken, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Ancak o karşılamada kameralara yansıyan bir an dikkat çekti.

FİDAN, BLINKEN'IN SARILMA HAMLESİNE KARŞILIK VERMEDİ

Söz konusu görüntülerde, Bakan Fidan'ın Blinken'ın sarılma hamlesine karşılık vermediği görüldü.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

O anlar sosyal medyada çok konuşulurken, pek çok kullanıcının Fidan'a destek verdiği görüldü. 'Nedense içimin yağları eridi', 'Nereden baksan kral hareket' yorumları ise dikkat çekti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Gazze'deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

"TÜRKİYE VE ABD İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM KONUSUNDA MUTABIK"

Görüşme sonrası diplomatik kaynaklar tarafından yapılan açıklamada "Türkiye ve ABD, Gazze'de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık." ifadelerine yer verildi.

BLINKEN'DAN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ankara'da Hakan Fidan ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Blinken "Çalışmalar devam ediyor. Buradaki endişeleri biliyoruz. Gazze'de, korkunç bedeli görüyoruz. Masum sivillerin bedelini görüyoruz. İsraillilerle temas halindeyiz. Sivil kayıpları azaltabilecek adımlar için konuştuk. Büyük miktarda yardımın Gazze'ye ulaşması için önemli adımların atılacağını önümüzdeki günlerde göreceksiniz" dedi.

"İŞ BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ"

Blinken, "Çatışmanın bölgeye yayılmamış olması da bir başarı. Adil ve barış için şartların oluşması için bölgedeki ülkelerle önemli görüşmeler yaptık. Gidecek daha iyi bir yol olması için çabalıyoruz. ABD'nin önderliğinin alternatifi bulunmuyor. Ülkeler bize bakıyorlar, işbirliği içindeyiz" ifadelerini kullandı.

"İSRAİLLİLER SÖZ VERDİ, YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ"

Blinken, "Her gün detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnsani yardım konusunda çok yüksek çaba gösteriyoruz. Kritik bir nokta daha rehineler konusu. Buna yoğun bir şekilde odaklanmış durumdayız. İnsani ara rehineler açısından da fayda sağlayabiliriz. Sadece Gazze değil, Batı Şeria için de. Aşırıcı şiddet konusunda açıklamalarımız net oldu. İsrailliler sözler verdi, yakından takip edeceğiz" açıklamasını yaptı.

ABD HEYETİ PROTESTO EDİLDİ

Öte yandan görüşme sırasında çeşitli sivil toplum kuruluşuna üye bir grup, Dışişleri Bakanlığı'na 500 metre uzaklıktaki alanda ABD heyetini protesto etti. 200 kişilik grup, Filistin bayrakları açarak, 'Siyonist Blinken Ankara'dan defol', 'Katil Blinken Ankara'dan defol', 'Savaş değil soykırım, katil İsrail' ve 'Mehmetçik Gazze'ye' sloganları attı.

"TÜRKİYE'DEKİ ABD ÜSLERİ KAPATILSIN"

Grup adına açıklama yapan Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Derneği Ankara Temsilcisi Semih Okumuş, "Blinken'ın Amerika öncülüğündeki emperyalist güçlerin desteğini alan işgalci İsrail'in, Gazze'deki vahşi saldırılarının üzerinden bir ay geçti. Hiçbir hak ve hukuk tanımayan terörist saldırılar neticesinde binlerce masum çocuk, kadın ve yaşlı Filistinli şehit edildi ve yaralandı. İşgal rejiminin işlediği suçların doğrudan ortağı ve destekçisi olan ABD'nin Dışişleri Bakanı Blinken, işgali normalleştirmek ve sözde asrın anlaşmasındaki planlarını işletmek üzere pazarlık yapmak için an itibarıyla hükümet yetkilileri ile görüşüyor. Bütün dünyanın gözü önünde devam eden soykırımı neticesinde bebeklerimizin, çocuklarımızın, kardeşlerimizin bedenleri paramparça edilmişken; zalimler hala işgalcilerin kendini savunma hakkından bahsediyor. Böylelikle aciz bir şekilde izzetli Gazze halkının güneye sürgün edilmesinin ve Gazze'nin insansızlaştırılmasının zeminini inşa etmek istiyor. Yeryüzünde kan akıtan ve fitne çıkaran emperyalist odağın merkez gücü Amerika'nın, Türkiye'nin dört bir yanında bulunan ve milli güvenliğimiz için tehdit teşkil eden bütün askeri üsleri derhal kapatılmalı ve Blinken katilinin yüzüne apaçık söylenmelidir" dedi.

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan bu gruptan ayrı protestoda bulunan Türkiye Gençlik Birliği'ne üye 7 kişi ile 1 kadın gözaltına alındı.