Yangın, Pınarbelen Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 9 Temmuz Salı günü saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Yangının ilk saatlerinden itibaren havadan ve karadan gerçekleştirilen söndürme çalışmaları, havanın kararmasıyla birlikte karadan devam ederken, ekipler yangının kontrol altına alınması için yoğun çaba sarf etti.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 2

Bölgede rüzgarın etkili olması ve sürekli yön değiştirmesi sebebiyle ekipler zaman zaman zor anlar yaşadı.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 3

Hava kararana kadar 10 helikopter ve 8 uçak da çalışmalara destek verdi. Gece ise Türk Silahlı Kuvvetleri devreye girdi.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 4

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait gece hareket kabiliyetine sahip 2 helikopterin de çalışmalara katıldığını açıkladı.

İstanbul’da hortum! Görenler şaşkınlık yaşadı İstanbul’da hortum! Görenler şaşkınlık yaşadı

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 5

Yangın bölgesine gelen Muğla Valisi Akbıyık, “2024 yılının en ciddi yangınlarından birini yaşıyoruz burada. Kumköy’de. Şu anda yerleşim yeri için Allah’a şükür bir tehlike yok. Ancak tabii tam manasıyla kontrol altına alınmış diyemiyoruz. En azından yangının yayılması ilerlemesi engellendi.” dedi.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 6

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, “İyi ki akşam çıkmadı yangın havadan müdahale yapılabildik. Yaklaşık 100 hektar nitelikli orman alanı zarar gördü” açıklamasında bulundu.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 7

 Bölgedeki sarp ve dağlık olan arazi şartları da karadan müdahaleyi zorlaştırırken, söndürme çalışmalarına birçok kurum ve vatandaş da destek verdi. Yeni günün ilk ışıkları ile birlikte hava araçlarının da yoğun desteği ile yangın kontrol altına alındı.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 8

Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Muğla Bodrum’da meydana gelen orman yangını yapılan müdahaleler sonucu kontrol altına alındı. Yangının kontrol altına alınması için mücadele eden kahramanlarımıza, bizlere destek veren tüm kurumlarımıza, STK’larımıza ve gönüllülerimize teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 9

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 10

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 11

Bodrum'da orman yangını: Alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor - 12

Editör: Seren Ümit