Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Bursa Yeşil Şehir Eylem Planı’ programı Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’nda düzenlendi.

Bursa’nın yeşil şehir olması konusunda bu çalıştayı gerçekleştirdiklerini dile getiren Bozbey, çalıştayın kent için önem arz ettiğini belirtti.

2000 yıllık surlarda üzücü manzara! 2000 yıllık surlarda üzücü manzara!

Bozbey, “Sayısız zenginliklere, eşsiz güzelliklere sahip olan Bursa’mız yurdumuzun ve dünyanın önemli cazibe merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ama Bursa’mızda çeşitli sorunlarla da karşı karşıyayız. Yeşil alanların azalması, çevresel problemler kentimiz için büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu tehditlere karşı duyarsız kalmamız söz konusu olmayacaktır. Daha sağlıklı, dirençli, yeşil bir Bursa olması için gerekenleri yapacağız ve adımları peş peşe atacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak hava ve çevre temizliğinin yenilenebilir kaynaklara yönelerek sürdürülebilir bir kent oluşturmayı hedefliyoruz. Yenilenebilir kaynaklara çok daha önem vereceğiz. Kentimizdeki yeşil alanları, park alanlarını kent sakinlerimize nefes aldıran, dinlendiren ve sosyal ortam oluşturan yerler olması açısından önemsiyoruz. Toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi, bisiklet kullanımına teşvik edilmesi, atık yönetim sisteminin iyileştirilmesi ve çevre konusunda toplum bilinç düzeyinin geliştirilmesini çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DAHA GÜZEL YARINLARI ÇOK KISA SÜREDE İNŞA EDEBİLİRİZ”

Sıraladığı başlıkları ele almak ve hayata geçirmek için Avrupa İmar Bankasının Yeşil Şehirler Eylem Planı’na katıldıklarının altını çizen Bozbey, “Bu plan çerçevesinde Bursa’mızdaki çevresel zorlukları belirleyip acil olarak ele alınması gerekenleri bu çalıştayda tespit edeceğiz. Bu sorunlara en kısa sürede çözümler üretmek noktasında adımlar atacağız. Bunun hemen gerçekleştirilecek bir şey olmadığının farkındayız. Bunları aşabilecek kabiliyette olduğumuzu da bilmenizi isterim. Bursa’ya olan sevgimizin verdiği motivasyonla daha güzel yarınları çok kısa sürede inşa edebiliriz. Bu güzel kenti gelecek nesiller için korumak ve daha güzel hale getirmek hepimizin görevi” diye konuştu.

Yeşil Bursa Eylem Planı Proje Danışman Ekip Lideri Siddarth Nadkarny, “Çınarcık İçme Suyu projesini destekliyoruz. Yeşil şehir eylem planının oluşturulması ve eylemlerin belirlenmesi, çevresel zorlukların belirlenmesi gerekiyor. Kapasite oluşturulması gerekiyor. Yeşil Şehir Eylem Planı paydaşlar ile izlenecek. Sürdürülebilir alt yapı projelerinin uygulamasını gerekiyor. Daha sürdürülebilir bir Bursa için yeşil şehir eylem planı sadece eylemler belirlenmiyor aynı zamanda kişilerin neden bu eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini de anlatıyor. Şehrin 20-25 yıl sonra nerede olmasını gösterecek ve anahtar noktaları gösterecek. Bütün unsurlar, özellikle bu eylemlerin olumlu etkileri için tartışmalar yapılacak. Önümüzdeki aylarda sizlerle birlikte çalışıp, vizyonunu oluşturacağız. 4 aşamadan oluşan bir süreçten geçiliyor. Yeşil Şehir Eylem Planının oluşması için paydaşların katılımı çok önemli. Sürece teknik uzmanları da dahil edeceğiz ve bizi bilgilendirecekler” ifadelerini kullandı.

Editör: Seren Ümit