Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından basın mensuplarına özel her ay değerlendirme toplantısı yapacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda Bozbey, gündeme dair değerlendirmelerde bulunduğu basın toplantısının 2’ncisini Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mart ayından bu yana mevcut borcun 1.6 milyar lira arttığını dile getirerek, “1 Nisan sabahı Bursalılara hizmet etmek için yola çıktık. Tüm istek ve enerjimizle kollarımızı sıvayarak kentimiz için çalışmaya başladık. Bizleri zor bir tablonun beklediğini biliyorduk. Bursalı hemşehrilerimiz de elbette bu tabloyu merak ediyordu. Bu kentin sahibi Bursalılardır. ‘Ne kadar borcumuz var?’ bunları bilmek Bursalıların en doğal hakkı. Geçtiğimiz ay basın toplantımızda bazı durumları sizlerle paylaştık. Ancak Mart ayında gelen hak edişlerle birlikte bu borcun yaklaşık 1.6 milyar arttığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Elbette bu borca takılmıyoruz. Biz süreci en iyi şekilde yönetmek için yola çıktık. Yasal olmayan ne varsa bunları kontrol edip, denetleyip, ilgili arkadaşlarımıza bilgilendirmesi yapılıyor. Biz adil, şeffaf, hesap verilebilir olacağız dedik. Bu anlayışımızı dönem sonuna kadar kesintisiz bir şekilde devam ettireceğiz. Borçlar artsa dahi altından kalkamayacağımız hiçbir iş yoktur” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE KENTİMİZİN NEFES ALMAYA BAŞLAYACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Projelere yönelik çalışmalara başladıklarını belirten Bozbey, “50 bin nüfusun üzerinde olan belediyelerin stratejik plan yapmakla ilgili sorumlulukları var. Bürokrat arkadaşlarımızla birlikte önümüzdeki stratejik planı ilçelerimizi de içine katarak, tüm kesimlerle ortaklaşa bir şekilde gerçekleştireceğiz. Tüm Belediye Başkanlarımızla toplantılarımızı yapıyoruz. Biz bu anlayışı nasıl ki 20 yıl Nilüfer’de yapmışsak, Bursa’da da bu anlayışı ortaya koyup katılımcı anlayışla yaşamaya geçirmeyi hedefliyoruz. Bursa’mızı bir bütün olarak düşünüyoruz. Tüm paydaşlarımızın katkılarıyla kentimizin nefes almaya başlayacağını göreceğiz” dedi.

BOZBEY, ÇALI YOLUNDAKİ TRAFİK KAZASI SORUNUYLA İLGİLİ KONUŞTU

Çalı yolunda yaşanan trafik kazalarıyla ilgili konuşan Bozbey, “Yoğun kazaların olması sebebiyle de Çalı Yolu’nda genişletme çalışmalarını Karayolları yapıyor. Yolu yaparken Büyükşehir Belediyesi’ne aydınlatma taleplerini dile getiriyor ve belediye bunu gerçekleştiriyor. İmalat hataları ve yanlış uygulama sebepleriyle sorunlar ortaya çıkıyor. Eksik yapılmadan dolayı 2 günde bir kazaların olduğu ve şu ana kadar can kaybı olmadı ama o kavşağın bayram süresince kontrol altına alınması gerekiyor. Aydınlatma direklerinin montajında inanılmaz hatalar var. O firmaya şu anda ödeme yapmıyoruz ve yapmayacağımızı da bildirdik. UEDAŞ’ta kabul etmeyeceğini ve elektrik vermeyeceğini bize bildirdi. Bazı uygulamalarda da üzülmedik değil. Fırsat buldukça şantiyeleri geziyorum. GUHEM’in bir kısmı Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmekte, orada bir sorun var. Yeni deney düzenekleriyle ilgili bir çalışma yapılmış. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılması gerekiyorken BİNTED’e verilmesi bizi üzen durumda. Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde böyle bir işin yapılması çok üzücü. Böyle teknik bir iş olmaz, ihale de olmaz. O işi denetleyen kurumun da teknik insanları olması lazım” diye konuştu.

BUSMEK, ANA KUCAĞI, YKS KURSLARININ KAPATILACAĞI İDDİASINA BOZBEY’DEN YANIT

Bozbey ,”Zaman zaman asılsız iddialar ile karşı karşıyayız. Ana Kucağı, BUSMEK, YKS Kursları bizim için son derece önemli. Tam tersi biz bunların sayılarını artırmak yönünde çalışıyoruz. Gündüz Bakım evleri yapalım, BUSMEK taleplerine yönelik kursları arttıralım diye düşünürken, asılsız iddialar ile kapatılacak iddiaları ile gündeme gelmek hepimizi üzüyor. Bunların hiçbiri doğru değil. Okullarla birlikte oralar kapanıyor ve biz oradalar da çalışanlarımızı koruyoruz. Sosyal güvencelerini artırmak maksadıyla çalışmalar yapıyoruz. Daha fazla öğretmeni, çalışanı istihdam ederek kapasiteli insanları görevlendirmeyi düşünüyoruz. Bir başka konu ise sineklerden şikayet. Havaların anormal ısınması sonucunda bir sorun var ve kullanılan ilaçta da bir sıkıntı var. Sinekle mücadelede etkili bir ilacı kullanacağız, çalışmalarımız devam ediyor. Sinekle mücadele Ocak ayında başlayan bir mücadeledir fakat bu yapılmamış. Rögarların hiçbiri ilaçlanmamış. İnşaat alanlarında bulunan bir durgun sudan binlerce sinek ürüyor. Bu şikayetle ilgili de çözümlerimizi yaparken, önümüzdeki yıla da hazırlıklı gireceğiz” şeklinde konuştu.

HAMİTLER KENT ÇÖPLÜĞÜ NE ZAMAN TAŞINACAK?

Hamitler Çöplüğü hakkında açıklamalarda bulunan Bozbey, “Biz Kayapa’ya yapılmasını planlan atık tesisinin yanlış yerde olduğunu ifade ederek projeyi iptal ettik. Toplantılarımıza başlayacağız ve hiç vakit kaybetmeden katı atık depolama tesisiyle ilgili çalışmalarımızı hızlandırıp bu dönem içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Orada var olan metan gazının açığa çıkarılması ve aktarılması söz konusuydu. Zamanında yapılması gereken bu işlemin yapılmadığını gördük. Ekiplerimiz 24 saat çalışarak oradaki gazın patlamayı önleme ve yangın çıkarmayı önleme yönünde çalışıyorlar. Bilimsel anlamda birçok araştırmayı yaptık. Kısa süre içerisinde bunu tamamlayıp tehlikenin oluşmasını da önlemiş olacağız” diye belirtti.

Bursa'nın ilk 'Pickleball Turnuvası' düzenlendi Bursa'nın ilk 'Pickleball Turnuvası' düzenlendi

BAYRAMDA ULAŞIM ÜCRETSİZ! İSTEYENLER HAMİTLER MEZARLIĞI’NA DA GİDEBİLECEK

Bursa’da bayram boyunca ulaşımın ücretsiz olacağını aktaran Bozbey, Hamitler Mezarlığı’na ulaşımın da olacağını ve dileyen vatandaşların gidebileceğini açıkladı. BursaRay güzergahında paralel 02.00’ya otobüslerle ulaşımın olacağını belirten Bozbey, önümüzdeki zamanlarda metronun 24 saat hizmet vereceğini de vurguladı. Öğrencilerin yüzde 75 indirimli ulaşım hakkı olacağını söyleyen Bozbey, 65 yaş üstü vatandaşlarda olan sınırlamanın kaldırılacağını, öğrenci abonman kartın ise 200 binişe çıkarılacağını ifade etti.

2008 YILINDAN BERİ BİTMEDİ! ÇATALTEPE PROJESİ NE OLACAK?

Çataltepe’de yapılması planlanan ancak yarım kalan proje de tarafları bir araya getirdiklerini ifade eden Bozbey, “Oradaki amaç kent içinde bulunan küçük esnafın oraya taşınmasına yönelik bir projeydi. Madem böyle yapıldı en azından bu konunun ısrarla devam etmesinden yanayız. Tarafların bir an önce orada mağdur olan kesimi başka bir işten farklı sağlayacak kesimlerle kurban edilmemesini istiyoruz” dedi.

Editör: Seren Ümit