BTSO Ana Hizmet Binası'nda gerçekleşen Türkiye Tataristan İş Forumu'na, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Tatar iş insanları ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile Bursalı iş insanları katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın konuşmasından satır başları;

Tataristan ile çok ciddi ortak noktalarımız ve potansiyelimiz var. Bu sürece vereceğimiz bir destek varsa elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağız. Önemli olan iş insanlarının ortak konuşmasındır diye düşünüyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede'nin konuşmasından satır başları;

Tataristan halkı ile bağlarımız çok eskidir. Tarihsel kardeşliğimiz olduğu için Türkiye, iş birliğinde olmaya devam edecektir. Bakanımızın Tataristan'da gerçekleştirdiği olumlu ziyaret akabinde iş birliği ivmemizin artmasından dolayı memnuniyetimi iletiyorum. Sayın Minnihanov ile ülkemizde bir iş forumu gerçekleştirme arzumuzu paylaşmıştık. Bursa'da bunu hayata geçirmiş olduk. Tataristan'da 2.5 milyon dolar Türk yatırımı bulunmaktadır. Rusya'ya uygulanan ekonomik tedbirlere karşın Türkiye sizlerle beraberdir. Türk yatırımcıların güvende hissetmesi bizler için çok önemli. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Osmangazi Atletizm Salonu’nda gençlik rüzgarı Osmangazi Atletizm Salonu’nda gençlik rüzgarı

Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın konuşmasından satır başları;

Kültürel tarih ve kardeşlik bağlarımız olan Tataristan heyetini Türk sanayisinin lokomotifi olan Bursa'da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Tataristan ile Bursa benzer ilişkilere sahiptir. Bursa o coğrafyadan gelenlere kucak açan ve misafirperverlik sergileyen bir ildir. Tataristan'da madencilik ve tarım gibi marifetleri Bursa ile benzerlik göstermektedir. Tüm bunlar ortak adımlar atıldığını ifade etmektir. AB ile Asya'yı bağlayan bir köprü olan Türkiye, müslüman coğrafyayı Rusya ile yakınlaştıran Tataristan. Sayın Minnihanov'un Türk iş insanlarına sahip çıkması ve yatırımları koruması çok önemlidir. Bugün TürkiyeTataristan'a yapılan yabancı yatırımcıların lideri konumundadır. Orada ülkemizi ve Bursa'mızı temsil eden yatırımcılara teşekkür ediyorum. Rusya'nın ekonomik açıdan en önemli bölgelerinden biri olan Tataristan ile iş birliğimizi geliştirmek arzusundayız. Tüm konuklara saygılarımı sunuyorum.