Milyonlarca üniversite adayı ve ailelerinin merakla beklediği YKS Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 3 milyona yakın sayıdaki adaydan 850 bini, devlet veya vakıf üniversitelerindeki her hangi bir bölüme yerleşme başarısını gösterdi.

Bu yıl Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) bölümleri için açıkladığı kontenjan sayısı geçen yıla göre önemli miktarda artış kaydetmesine rağmen, adayların tercih etmeleri sonucunda kontenjanların tamamına yakını doldu. Aday öğrencilerin büyük rağbet göstererek tercihlerini yönlendirdikleri Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) bölümlerine yerleşme oranı yüzde 99,9’u oldu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre; yerleştirme sürecinde puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 bini aşan sayıdaki aday arasından, 850 bini üniversitelere yerleşti. Aynı verilere göre yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarının yüzde 99’un dolduğu da yer aldı. Bu yıl, YKS tarihinde görülen en yüksek doluluk oranı ile üniversitelere yerleştirme rekoru kırılırken, BTÜ’de elde ettiği yerleştirme başarı oranı ile ortalamanın üzerindeki yerini aldı. 2022 yılı YKS Yerleştirme Sonuçlarına göre BTÜ’nün tüm bölümlerindeki kontenjanlarının yüzde 99,9’u doldu.  

 

Bursa'da feci kaza! Bursa'da feci kaza!

Kayıt Takvimi Açıklandı

ÖSYM tarafından 18-19 Haziran’da uygulanan YKS sonuçlarına doğrultusunda adayların tercihlerine göre 2022 - YKS üniversite merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Tamamlanan tercih işlemlerinin ardından kayıt olmaya hak kazanan öğrencilerin merakla bekledikleri kayıt takvimi de açıklandı.

Açıklanan takvime göre BTÜ’yü tercih ederek yerleştirme sonuçlarına göre kayıt olma hakkı kazanan adaylar, 22 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında kayıt yaptırabilecekler. Açıklamada, adayların kayıt işlemlerini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilecekleri yer aldı. Kayıt ile ilgili detaylı bilgiye BTÜ’nün resmi internet sitesinde yayımlanan “2022 Yılı Kayıt ve Bilgilendirme” kılavuzundan ulaşabilecekleri bildirildi.