Bursa UNESCO Derneği tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında Almanya'dan önemli misafirler şehrimizi ziyaret etti.

 ‘Bursa UNESCO Derneğimiz’ ve kardeş kulüp ‘UNESCO Club Kulmbach-Plassenburg e.V.’ ile birlikte organize edilen “KÖPRÜ’ isimli fotoğraf sergisi Osmangazi'ye yeni kazandırılan Panorama 1326 Fetih Müzesi'nde gerçekleşti. Serginin açılışına, Kulmbach Belediye Başkanı Lord Mayor Ingo Lehmann ve eşi, Kulmbach UNESCO Kulüp Başkanı Hartmut Schubertth, Hans Wildssorf Meslek Lisesi Müdürü Alexander Battistella, aynı okuldan teknik dalda eğitim veren 3 öğretmen, geçmiş dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, Bursa UNESCO Derneği Başkanı İlker Özaslan ve Yönetimi katıldı.

Açılışta konuşma yapan Başkan Özaslan;  "Bu sergi, Bursa’mızın kardeş şehri Kulmbach fotoğraf sergisi  olarak düzenlenecekti. Ancak,  1998 yılından beri  süregelen kardeşliğimiz bu iki güzel Kent arasında öyle güzel bir bağ oluşturdu ve öyle güzel somut bir değer yarattı ki,  bu değerin Cumalıkızık ve küpeli evin bu sergide olmaması sergimizi  eksik bırakacaktı.

Bursa'da Köfteci Yusuf'a hırsız girdi Bursa'da Köfteci Yusuf'a hırsız girdi

Bu nedenle,  bu sergiyi çepeçevre sararak,  adeta Bursa’ya sarılan Kulmbach  fotoğraflarını izlerken,  en içeride Bursa'nın farklı açıdan ve farklı anlayışla çekilmiş üçleme fotoğrafları ile sergiler sarmalanmış Cumalıkızık ve Cumalıkızık'ın bağrında bir filiz gibi yeşermiş Kulmbach ve Bursa kentlerinin ortak değeri Küpeli evi de izleyeceksiniz. Bu sergi nice ortak değerler oluşturacağına inandığımız iki kardeş kentin aradaki yüzlerce kilometre mesafeye bakmadan emek ve  duyguyla, erdemlerle inşa ettiği bir köprü üzerinde küçük bir mola yeridir. Bu köprüye ve Küpeli Eve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz kutlu olsun." dedi. Sergide; Fotoğrafçılar:
Kulmbach Fotoğrafları
Hartmann Heiko- Mazıoğlu Ayhan- Orth Egid
Prawitz Uschi – Rıtter Martin- Streıth Herald
Ströhlein Cristhian -Tschanz-Hofmann Heinz
Unger Rainer-Weber Karl- Heinz
Bursa ve Cumalıkızık Fotoğrafları ve Sergi Planı:
Borand Şerif –Koyuncu İnci
Görsel Kültürün katkılarıyla çalışmalar bitirildi. Bursa'nın tarihi mekanları da davetlilere gezdirildi.