Osmangazi İlçesi'nde Hürriyet Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Cengiz'in; 10-G sınıfında ders esnasında, Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullanarak nefret söyleminde bulunduğu, öğrenci K.G.'in babası S.G. ve babaannesi Y.G. tarafından Bursa Barosu Başkanlığı'na dilekçeyle bildirildi.

BURSA BAROSU BAŞKANI'NA ZİYARET

S.G. ve Y.G, Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun'u ziyaret ederek, kızlarının okulda yaşadıklarını anlattı. Görüşmede, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin ile İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin de bulundu ve daha sonra suç duyurusu dilekçesi hazırlandı. Bursa Barosu adına Av. Kemal Özgür Yetkin'in yazdığı dilekçede, öğretmenin, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir. Alevilerin Hz. Ali'yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğuna” ilişkin Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı ifadelerle nefret söyleminde bulunduğu öne sürüldü.

Bursa'daki Alevi örgütleri Bursa Valisi ile görüşerek öğretmenin görevden alınmasını isterken, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğretmen hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi ‘’ayın vatandaşı’’nı seçti Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi ‘’ayın vatandaşı’’nı seçti

 “NEFRET SÖYLEMLERİNİN CEZASIZ KALMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yaşanan nefret suçu ile ilgili konuşan Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, “Bu insanlık suçudur. Söylemin, Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinde düzenlenen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu oluşmuştur. Ayrıca bu durum laikliğe de aykırıdır. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimcinin eğitim faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez. Başka bir okula tayin edilmesini de kabul etmiyoruz. Çünkü gittiği yerde de bu zararlı düşüncelerini yaymasına neden olacaktır. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca bu zihinde bu nefret söylemine devam ediyorsa eğitimcilik yapmaması gerekir. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak nefret söylemlerinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz” dedi.