AFAD tarafından hazırlanan Türkiye Risk durumu haritasında Bursa birinci derece riskli iller arasında yer almakta.

BURSA DEPREM BÖLGESİ Mİ?

AFAD tarafından hazırlanan risk durumu raporuna göre Bursa birinci derece riskli iller arasında yer almaktadır. Bursa Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunmaktadır.

İşte diğer birinci derece riskli iller; İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt

BURSA KUZEY ANADOLU FAYI ETKİSİ ALTINDA

Türkiye'de yaşanan depremin ardından vatandaşlar tarafından kendi bölgelerinin riskli olunup olunmadığı merak ediliyor. Kuzey Anadolu Fay Zonunun etkisi altında bulunan ve 1'inci derece deprem bölgesinde olan Bursa ili için araştırmalar sürüyor.

EN RİSKLİ BÖLGELER ARASINDA YER ALIYOR

AFAD'ın Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'na göre Bursa birinci derece riskli bölge içerisinde yer alıyor. Haritaya göre; Bursa'da, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgeler birinci derece deprem riski taşıyor.

Bursa ili ve çevresi sismik aktivite açısından oldukça hareketli bir coğrafyada bulunmaktadır. Marmara Bölgesinin çoğu yerinde olduğu gibi Türkiye'nin en aktif fay kuşaklarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun etkisi altındadır.

DEPREMLER BU HATLARDA BEKLENİYOR

Bursa çevresinde yıkıcı etki yaratabilecek depremler Gemlik-Geyve Segmenti, Uluabat Fayı, Bursa Fayı'ndan beklenmelidir. Geçmişte bu fayların neden olduğu depremler Bursa yöresini etkilemiştir.

BURSA FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

Maden Tetkik Arama Enstitüsü raporlarına göre Bursa'da aktif olarak yer alan fay hatları, isimleri ve etkilediği bölgeler şu şekilde;

BURSA FAYI / Kent meydanı, Atatürk Stadyumu, Altıparmak ve kent merkezini etkiliyor

GEMLİK FAYI / Gemliğin tamamını ve Gemliğe bağlı bölgeleri etkiliyor

ZEYTİNBAĞI-MUDANYA FAYI / Mudanya, Tirilye ve civarını etkiliyor

ÇALI FAYI / İhsaniye, Beşevler, Ataevler, Üçevler, Demirci ve civarını etkiliyor

ULUABAT FAYI / Uluabat gölü ve çevresini etkiliyor

ORHANELİ FAYI / Orhaneli ilçesi ve dağ ilçelerinin bir kısmını etkiliyor

BARAKFAKİH FAYI / Barakfakih, Kestel ve Gürsu civarını etkiliyor

BURSA'DA İKİNCİ DERECEDE DEPREM BÖLGELERİ HANGİLERİ?

BÜYÜKORHAN

Bursa Yıldırım'ın uyumayan kütüphanelerinden 517 bin kişiye hizmet Bursa Yıldırım'ın uyumayan kütüphanelerinden 517 bin kişiye hizmet

HARMANCIK

İNEGÖL KURŞUNLU VE TAHTAKÖPRÜ

KELES