Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen 62’nci ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin tanıtım toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Atış, BKSTV Genel Sekreteri Fehim Ferik, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Baba Pala, BKSTV Yönetim Kurulu, sponsor firmaların temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği Uluslararası Bursa Festivali’nin 62’ncisi 5-31 temmuz tarihleri arasında birbirinden ünlü sanatçı ve grupların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Festivale katılacak ünlü isimler: Çerkes ve Abhaz, Gülcan Altan, Şevval Sam ve Pera Flarmoni orkestrası, Fatih Erkoç ve Kerem Görsev, Feride Hilal Akın, Ahmet Özhan, Anna Marıa Jopek, Dedublüman, Nükhet Duru ve Cenk Erdoğan, Bülent Ortaçgil, No Land ve Celtic Legends müzik ve dans topluluğu, İBB Kent Orkestrası, Bekir Ünlüataer, Erdal Akkaya ve dünyaca ünlü Berlin Filarmoni orkestrası, Hayko Cepkin, Mercan Dede ve Ceza, Köfn, Bedreddin Oratoryosu, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Coşkun Karademir ve Derya Türkan, Emel Mathlouthı, Zuhal Olcay ve Şenay Lambaoğlu

Başkan Bozbey, lansman konuşmasına şöyle başladı;

Kıymetli katılımcılar; Bir kenti sadece binaları, sokakları, yolları ya da meydanları ile tanımlamanın eksik bir tanımlama olduğu kanaatindeyim. Bir kent asıl kimliğini, o kentin kültüründen ve o kültürden beslenen sanatsal atmosferinden kazanır. Kültür ve sanatla zenginleşen şehirler, daha yaşanabilir, daha anlamlı ve daha ölümsüz hale gelir. Bu kentler, sadece içinde yaşayanlar için değil, tüm dünya için birer hazine niteliği taşır. Biz istiyoruz ki Bursamız’ın her ilçesi, her mahallesi, her sokağı kültür-sanat etkinlikleriyle dolup taşsın, canlansın ve dinamizm kazansın ve her yaştan, her kesimden yurttaşımız sanatsal faaliyetlere ulaşsın. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak işte bu bilinçle,  dünyanın kültür ve sanat takvimine giren etkinlikler düzenleyerek kentimize değer katmaya önem veriyoruz. Malumunuz kentimize kültür-sanat coşkusunu yaşatan en önemli etkinliğimiz kuşku yok ki Uluslararası Bursa Festivali. Bursa’mız, sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin kültürü ve sanat geleneğiyle de öne çıkan bir şehir. Bu topraklarda yetişen pek çok kıymetli sanatçımız, eserleriyle yurdumuza hatta dünyaya ilham kaynağı olmuş, sanatseverlerin kalplerine dokunmayı başarmışlardır. Yani bu kentin ruhunda, sanatın ve estetiğin her zaman bir yeri olmuştur.

SANAT VE ESTETİK RUHUNUN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİ

Bu yıl 62.’sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Bursa Festivali de bu ruhun en önemli temsilcilerinden biridir. 1962 yılından bu yana gerçekleştirilen ve Bursa’mızın kültür ve sanat hayatına anlamlı bir boyut kazandıran uluslararası bursa festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleşecek. Yerli ve yabancı pek çok sanatçının sahne alacağı bu yılki festivalimizde, müziğin büyülü dünyasına beraber adım atacak ve sanatın evrensel dilini hep birlikte konuşacağız.

DÜNYADA EN ÇOK BİLİNEN ETKİNLİK ‘ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI’

Bursa’mızın dünyada en çok bilinen etkinliklerinden biri de Uluslararası Bursa Festivali kapsamında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’dır. Kentimizin kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan bu organizasyonun bu yıl 36.’sını düzenliyoruz. Biliyoruz ki Altın Karagöz; dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan kültürlerin halk danslarını dünyaya sunmaları, kültürlerini özgürce sergileyebilmeleri için önemli bir fırsat. Kendine özgü formatı ile geleneksel çizgisini koruyarak bugün 36. yılına ulaşan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın kentimizde düzenleniyor olmasının bizim için son derece anlamlı olduğunu da vurgulamak istiyorum.

DOLU DOLU BİR FESTİVAL

62. Uluslararası Bursa Festivalimizin startını; flamenkoya olan tutkusuyla tanınan Siudy Garrido flamenko topluluğu ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın birlikte düzenleyeceği muhteşem konserle vereceğiz. Sonraki günlerde Duble Salih; Anadolu ve Rumeli’den türküler ve şarkılarla, klarnet virtüözü Ramazan Sesler; eşsiz sahne performansıyla sizlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Kayapa OSB'den örnek organizasyon Kayapa OSB'den örnek organizasyon

Ayrıca Çerkes ve Abhaz müziğini dünyaya anlatan Gülcan Altan, Şevval Sam ve Pera Flarmoni orkestrası, Fatih Erkoç ve Kerem Görsev, Feride Hilal Akın, Ahmet Özhan, Anna Marıa Jopek, Dedublüman, Nükhet Duru ve Cenk Erdoğan, Bülent Ortaçgil, No Land ve Celtic Legends müzik ve dans topluluğu, İBB Kent Orkestrası, Bekir Ünlüataer, Erdal Akkaya ve dünyaca ünlü Berlin Filarmoni orkestrası, Hayko Cepkin, Mercan Dede ve Ceza, Köfn, Bedreddin Oratoryosu, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Coşkun Karademir ve Derya Türkan, Emel Mathlouthı, Zuhal Olcay ve Şenay Lambaoğlu festivalimizde sahne alacak diğer isimler olacak.

 Festivalin bugünlere ulaşmasını sağlayan belediye başkanlarına, BKSTV’nin yöneticilerine ve çalışanlarına, destek veren firmalara ve ayrıca Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’na teşekkür etmek istiyorum. Tüm sanatseverleri, 5-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 62. Uluslararası Bursa Festivali'ne davet ediyorum.

5-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 62. uluslararası Bursa Festivali’yle, farklı kültürleri ve sanatçıları bir araya getirerek barışın ve kardeşliğin mesajını dünyaya yayacağız.

Bu arada Uluslararası Bursa Festivaline finansal destek sağlayan ana sponsorumuz Atış Yapı’ya,  etkinlik sponsorlarımız Uludağ  içecek, Durmazlar Holding,  Özhan Market,  Harput  Holding, Şahinkaya Koleji; hizmet sponsorlarımız Türk Hava Yolları, Karina,  Neskar,  Çaytaze,  Kardelen  ve Hayat Hastanesine; Altın  Karagöz Halk  Dansları  Yarışmasında yine aynı şekilde finansal destek veren Referans Holding, Durmazlar Holding  ve Sütaş’a  teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Gelin hep birlikte bu özel festivale ortak olalım ve sanatın büyülü dünyasına birlikte adım atalım.

62. Uluslararası Bursa Festivali’nin Bursa’mız ve yurdumuz için keyifli ve unutulmaz bir festival olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.’’ dedi.

Editör: Zehra Ceviziş