SON DAKİKA
Hava Durumu
Haber Giriş Tarihi: 14.01.2022 18:30

İşte Bursa'da kayıt altına alınan yasak ırklı köpek sayısı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile 7 Ocaktan bugün saat 16.30'a kadar Bursa'da 729 yasak ırklı köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı

Koza24.com / ÖzelHaber/ İlker TÜRKER

Tarım ve Orman Bakanlığı bugün yasaklı ırklı köpeklerin kayıt altına alınması için verilen sürenin dolduğunu belirterek Türkiye genelinde 20 bin 843 köpeğin kayıt altına alındığını duyurdu. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Tehlike Arz Eden Hayvanlar Genelgesi' ile pitbull terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila brasileiro, american staffordshire terrier ve american bully ırkı köpeklere sahip olan kişilerin, bu köpeklerini kısırlaştırarak ve buna ilişkin belgeyle birlikte 14 Ocak’a kadar bakanlığa başvurmaları ve veri tabanına kayıt ettirmeleri istenmişti.

Düzenlemede hayvanlarını kısırlaştırarak kayıt altına aldırmak istemeyenlerin söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabileceği ve yerel yönetimlerin bu hayvanları teslim almak zorunda olduğuna da yer verilmişti.

TÜRKİYE GENELİNDE 20 BİN 843 KÖPEK

Genelgenin yürürlüğe girdiği 7 Ocak’tan bugün saat 16.30’a kadar, Ankara’da bin 925, İstanbul’da 4 bin 858, İzmir’de 2 bin 541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde toplam 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek kayıt altına alındı.

BURSA'DA KAYIT ALTINA ALINAN KÖPEK SAYISI DA BELLİ OLDU

Bursa'da ise bugün mesai bitimine kadar mikroçip uygulanarak kayıt altına alınan yasak ırklı köpek sayısı ise 729 olarak açıklandı. 

14 BİN 982 LİRA PARA CEZASI UYGULANACAK

7 Ocak-14 Ocak tarihleri arasında hayvanlarını Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara ise hayvan başına 14 bin 982 lira idari para cezası kesilecek. Bu hayvanlar ise el konularak belediyelere ait barınaklara gönderilecek

SOKAĞA TERK EDENE BÜYÜK CEZA

Bakanlık yasak ırklı köpekleri, kayıt ettirmeyip, sokağa terk edenlere de 40 bin 860 lira idari para cezası verileceğini duyurdu.