Belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sosyal medyada gündeme gelen ve vatandaşlarımızın evlerinin depreme dayanıklılığını sorguladıkları süreçte Nilüfer Belediyesi arşivinden istenilen evraklara karşılık ücret alınması konusundaki eleştiriler bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu uygulama; 2464 Savılı Belediye Gelirleri Kanunu 97. Maddesine göre bütün belediyelerin uyguladığı bir ücretlendirmedir ve Nilüfer Belediyesi ne özgü bir uygulama değildir. Her belediye kendi ücret tarifesini belediye meclisinin kararıyla belirler.

Bursa Yıldırım'ın uyumayan kütüphanelerinden 517 bin kişiye hizmet Bursa Yıldırım'ın uyumayan kütüphanelerinden 517 bin kişiye hizmet

Belediye arşivinden talep edilen projeye göre metretül hesabı yanılarak tutar belirlenir.

Kurumumuzdan talepte bulunan vatandaşlarımıza öncelikle bilgilendirme yapılarak yapı denetim firmaları ya da müteahhit firmadan bu belgelerin ücretsiz temin edilebileceği ya da evrak almaksızın bilirkişi eşliğinde dosvavı inceleyip ücret ödemeden görüntüleyebilecekleri bilgisi veriliyor. Belediyeden belge istenmesi halinde ise 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereği ozalit ya da CD seçeneklerinin ücreti bildirilerek talep edildiği şekilde belgeler teslim ediliyor.

Öte yandan deprem sonrası yapılan başvurulardan bedel alınmaması için, konu ilk Meclis oturumunda gündeme getirilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur...