Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Hasanağa İlkokulu ve Ortaokulu, 6 Mart tarihinde depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek eğitime kapatıldı.

Okulun 170 öğrencisi Kızılcıklı Mahallesi Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokul ve Ortaokulu'nda eğitime devam etmek zorunda kaldı.

Bursa'ya sarı uyarı! Bursa'ya sarı uyarı!

27 Ağustos tarihinde kapatılan okulun öğrencileri ile veliler, okul binasının depreme dayanıklı hale getirilmesi ve süreç tamamlanana kadar çocukların ulaşımı için servis sağlanması taleplerini dile getirdiler.

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü ile gerçekleşen görüşmeden de servis talebi hakkında olumlu bir sonuç alamayan veliler, okulların açıldığı bu sabah Hasanağa İlkokul ve Ortaokulu'nda buluşarak, Kızılcıklı Mahallesi Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokul ve Ortaokulu'na çocuklarıyla birlikte yürüyerek geldiler.

Ellerinde "Okulumuzu istiyoruz" ve "Eğitim Hakkımız Engellenemez" yazılı pankartlar taşıyan çocuklarla birlikte 1 saatlik yolu yürüyen Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Emre Karagöz, Hasanağalı çocuklar için okul yolunun çile yoluna döndüğünü belirterek konuşma yaptı.

Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Emre Karagöz, Milli Eğitim'e seslenerek, "Okullarına ulaşmak için 1 saattir köpeklerin arasında, toprak yolda yürüyor. Çocukların eğitim hakları engellenemez. Çocuklar okumak ve okullarına kavuşmak istiyor. Bugün Hasanağalılar, anneler, babalar çocuklarla bu yolu yürüdük. Velilerin sesine kulak verin. Hasanağa'nın okulunu bir an önce yapın. Yarından itibaren Hasanağa ile Kızılcıklı arasına servis istiyoruz" diye konuştu.