Nilüfer Belediyesi’nin Türkiye Dağcılık Federasyonu iş birliğiyle bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Lider Tırmanma Yarışı, geniş katılımla gerçekleşti. Aynı zamanda 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası içinde gerçekleştirilen yarışta, kentsel hareketliliğe de dikkat çekildi. Görükle Spor Parkı’nda bulunan tırmanma duvarında gerçekleşen yarışa, Türkiye’nin çeşitli illerinden 90’a yakın sporcu katıldı. Kadın ve erkek kategorisinde 8 yaşından 40 yaşına kadar sporcuların katıldığı yarış, nefes kesti. Türkiye Dağcılık Federasyonu takviminde yer alan ve sporcuların hanesine puan kazandıran yarış, 2 gün sürdü.

Tarihi sanatoryum binası BTSO ile yeniden hayat buldu Tarihi sanatoryum binası BTSO ile yeniden hayat buldu

İlk gün sıralama turlarının yapıldığı yarışın 2’nci gününde final heyecanı yaşandı. Sıralama turları sonrası finale kalan 8 kadın ve 8 erkek sporcu, rota yapıcıların yarış öncesi düzenlediği zorlu parkuru 6 dakika içinde tamamlayıp, 18 metre yüksekliğindeki duvarda zirveyi görebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Lider Tırmanma Yarışı’nda zirveyi gören tek isim, kadınlar kategorisinde yarışan Ömür Özcan oldu. 3 dakika 46 saniyede zirveyi gören Ömür Özcan, kadınlar kategorisinin birincisi oldu. Berra Zeynep Dodurka’nın ikinci olduğu kategoride, Ayşe Narmanlı Gür üçüncü, Selin Mankan da dördüncü olmaya hak kazandı. Zorluk seviyesinin üst düzey olduğu erkekler kategorisinde, zirveyi gören sporcu olmadı. Erkekler kategorisinde rakiplerinden daha yükseğe tırmanan Emre Doğan, birincilik kürsüsüne çıktı. Kaan Altınay’ın ikinci olduğu yarışmada, Ömer Enes Bayram üçüncü, Uğur İlerigelen de dördüncü oldu.

Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Belediye Meclisi Üyesi Serkan Çalışkan ile Nilüfer Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Hülya Akgül verdi. Yarışmaya katılımın her geçen yıl daha da arttığını belirten Belediye Başkanı Turgay Erdem, derece alanları başarılarından dolayı kutladı. Başkan Erdem, yarışmaya katılan sporculara da teşekkür etti.