Bursa'da Türki Cumhuriyetler Uzay Kaşifleri Akademisi açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr.  Ahmet Yozgatlıgil, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın katılımlarıyla GUHEM'de gerçekleşti. 

Gerçekleştirilen açılışa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da katıldı.

BTSO Başkanvekili Cüneyt Şener'in konuşmasından satır başı şöyle;

Büyükşehir Belediyemizle TÜBİTAK iş birliğiyle yaptığımız bir proje. Bu projede amacımız gençlere ileriki nesillere uzayı, havacılığı sevdirebilmek ve onların bu yöndeki gelişmelerine katkıda bulunabilmek. Ümit ediyorum bunu beğenmişsinizdir ve gençlerimiz de bu anlamda uzay ve havacılıkla ilgili misyonlarını daha da arttıracaklardır. Hepsinin burada olmasından biz son derece memnunuz. Sizleri ağırlamaktan çok memnunuz. Gurur duyuyoruz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş'ın konuşmasından satır başları ise şöyle;

Tabii dunya değişiyor ve dönüşüyor. Her geçen gün farklı bir gelişmeyle kendimizi guncelliyoruz. Allaha şükürler olsun ki ülkemiz bu konuda söz sahibi bir ülke, yeni projelerle de dünyanın seyrettiği rotaya devam ediyoruz. Sağlıktan uzay çalışmalarına kadar pek çok alanda faaliyetimiz var. Tabii ben bugün Togg ile geldim buraya. 60 yıllık bir hayali gerçekleştirdik. BTSO ve  Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Guhem de Uzay araştırmaları ve eğitimi konusunda bir araya geldik. Ben tabii artık Türk devletlerinin daha da birbirleriyle irtibatini artırma noktasında bu etkinliğin önemli bir aracı olduğunu düşünüyorum. 9-15 yaş aralığındaki gençlerimiz 22 Ağustos ve 2 eylül tarihleri arasında uzay ve havacılık alanında çok keyifli bir deneyim yaşayacaklar. Bu alan artık sadece Bursa'nın gençlerine değil dünyanın gençlerine hizmet ediyor. Guhem'de gerçekleştireceğimiz organizasyona tekrar hoş geldiniz. 

Türkiye Uzay Ajansları Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

Devlet başkanlarımızın İstanbul'da yaptıkları toplantıda deklerasyon yayınlandı. Bunun 61.maddesi uzay niteliğiydi. Biz de Türk devletleri teşkilatında uzay birliği ve kesifleri alanında çalışmalar yürüttük. Bugün bu çalışmaların mütevazı bir adımını artık. Bunun arkası da gelecek ve ileriye yönelik daha güçlü adımlar atacağız. Türkiye Uzay Ajansı  olarak beraber bir işbirliğini geliştirme konusunda bir proje sunduk.  Uydu yapmak istiyoruz. Uzayda uydu yapmak uydu fırlatmak konusunda gençlerimizin de yaratıcılığından faydalanarak vizyonumuzu genişleteceğiz.  Bursa Büyükşehir Belediyemiz, Tübitak, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Türk Devletleri Teşkilatımızın desteğiyle ortak yürüttüğümüz programımıza hoş geldiniz.

Bursa Emniyeti’nden uyuşturuyla mücadele eğitimi Bursa Emniyeti’nden uyuşturuyla mücadele eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil'in konuşmasından satır başları şöyle;

Saygıdeğer Misafirler ve Sevgili Çocuklar, Türkiye Cumhuriyeti ve Bakanlığımız adına, burada bulunan tüm değerli konuklara saygı ve selamlarımı sunuyor, bu önemli etkinliğe içtenlikle hoş geldiniz diyorum.
Burada, şu anda karşımda heyecanlı bakışlarla beni izleyen, gençlerimize şunu söylemek istiyorum ki sizler geleceğin bilim insanları, uzay mühendisleri ve Türk Dünyasını ileriye taşıyacak olan nesilsiniz. Türk Dünyasını uzayda söz sahibi yapmak üzere gelecekte uzaya göndereceğimiz araçlarımızı, uydularımızı tasarlayacağınıza ve daha birçok bilimsel keşfi gerçekleştireceğinize inancım tamdır. 

"ORTAK MİRASIMIZI TAŞIMAK ADINA ÖNEMLİ BIR ADIM"
 
Şüphesiz ki Türk Dünyası içinde uzay alanında iş birliği yapmak, ortak mirasımızı geleceğe taşımak adına önemli adımlardan birisidir. Uzay alanındaki ilgili projelerde ortak çalışmanın, Türk Dünyası adına bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.
Nisan 2023'te Özbekistan'da, Türk Devletleri Teşkilatı üye ve gözlemci ülkelerinin uzay ajansları ve uzay alanında çalışan kurumları arasında yapılan toplantıda, ortak uydu projeleri geliştirmek, çalıştaylar yapmak ve gençlik uzay kampları düzenlemek gibi uzay teknolojileri alanında ileriye dönük iş birliği fırsatları konuşulmuş, bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

"UZAY FARKINDALIĞI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ"
 
Nitekim mutabık kalınan konulardan birisi olan gençlik uzay kamplarının ilkinde burada hep beraber toplanmış bulunuyoruz. Burada siz genç misafirlerimizi ve değerli öğretmenlerimizi ağırlamak bizim için büyük bir mutluluktur. 9-15 yaş arasındaki gençlerimize verilecek eğitimin, Türk Dünyası ülkelerinde özellikle genç nesiller arasında bir uzay farkındalığı oluşturması beklenmektedir. En değerli varlıklarımızdan olan hevesli ve dinamik gençlerimize ilham verecek bu eğitim programının hayırlara vesile olmasını diliyorum.


 
"TÜRK DÜNYASINDA ZATEN SAĞLAM OLAN KARDEŞLİK BAĞLARIMIZI DAHA DA GÜÇLENECEK"

Ayrıca, gerçekleştirilecek bu kamp etkinliği Türk Dünyası arasında zaten sağlam olan kardeşlik bağlarının güçlenmesinde önemli bir rol oynayacak ve ilerde uzay alanında daha birçok ortak proje yapılmasına imkân sağlayacaktır. Konuşmama son verirken programın yapılmasında emeği geçen, katkı sağlayan herkese ve özellikle evsahipliğinden dolayı Guhem'e en içten dileklerimle şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle siz değerli konuklara bir kez daha hoş geldiniz demek istiyor saygı ve sevgilerimle sizleri selamlıyorum.