Adem Amca ile kurduğu dostluk ile bilinen Yaren leylek, bu sene tedirginlikle bekleniyor.

Yaren’i uzun yıllardan beri takip eden Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, endişelerini TELE1’den Aziz Turgut Altun’a anlattı.

Tüydeş’e göre Yaren Leylek 10 gün içinde gelebilir. Eğer bu sürede gelmezse Yaren Leylek için endişe başlayacak. Tüydeş, sıkça sorulan ‘neden takip cihazı takılmadığı’ sorusunu da yanıt verdi.

Tüydeş şunları dile getirdi:

“8 MART’A KADAR UZAMAMIŞTI”

“Şu zamana kadar geldiği tarihlerde 8 Mart’a kadar uzamamıştı. En son 7 Mart’ta gelmişti biz de 8 Mart’ta duyurmuştuk. Çünkü kayaya konmasını bekliyoruz. Geçen yıllarda 6 Mart ve 7 Mart’ta gelmişliği vardı. Bu sene epey gecikti. Tecrübeli leylek olduğu için önce gelmesini bekliyoruz. Yaşı da olduğu için her geldiği senenin son sene olma ihtimali olduğunu göz ardı etmiyoruz. 10 gün gecikme payı olabilir ama ondan sonra gelmez artık endişelenmeye başlıyoruz.”

“YAREN’E TAKİP CİHAZI TAKAMIYORUZ”

“Takip cihazı çok dile getiriliyor. Yaren’e takamıyoruz çünkü yetişkin leyleklerde takıldığında hayvanı strese sokabilir. Sürekli çıkartmaya çalışabilir, düzenini bozabilir. Yakalamaya çalışırken de onu sakatlayabiliriz. İnsanlardan korkup Adem Amca’ya da gelmeyebilir. Bu riskleri almayıp verici takmadık.”

“Tedirgin etse de gelişi sevince sebep oluyor. Yaren’e olan ilgi bilime de yardımcı oldu. Karacabey Belediyesi ile bir yavruya verici takttık. Fakat verici sinyal göndermemeye başladı. Nedeni bilmiyoruz. İnsanlar diyor ki 5 numaradan (Yaren’in yavrularından) sinyal gelmiyor öldü mü diye. Fakat bilemeyiz. Sinyal hep aynı noktadan gelirse o zaman korkulur. Avrupa’da 20-25 tane leyleğe verici takıldı. Neredeyse hepsinin vericisi bozuldu. Bu alanda pek üretim yok. Polonyalıları taktığı verici 2 ayda bozuldu. Bizim taktığımız verici 6 ay dayandı. Şans işi.”

DEPREMİN ETKİSİ OLDU MU?

Bursa'da  "Köfteci Yusuf" davasına flaş gelişme! Bursa'da "Köfteci Yusuf" davasına flaş gelişme!

Yaren gibi uzun yıllardır takip edilen leylek Jonas’ın deprem felaketi nedeniyle göç takviminde değişiklik yaptığı iddia edilmişti. Tüydeş, iddia hakkında şunları dile getirdi:

“Manipüle ediyorlar. Depremin etkisi yok. Leylekler bacaya muhtaçsa ayrı bir konu. Göç ederken leyleklerin ihtiyacı olan bataklık ve yeşil düzlüklerdir”

Yaren, geçen sene hava koşulları nedeniyle balık avlamaya çıkamayan Adem Amca’nın evine ziyarette bulunmuştu.

FİLME KONU OLMUŞTU

Tüydeş’in çalışmaları ile tüm Türkiye’nin haberdar olduğu ‘Yaren Leylek ve Adem Amca’ hikayesi, 2019’da filme alındı. Film,  Prag Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü kazandı.

YAREN LEYLEK GELİRSE 7 GÜN 24 SAAT CANLI SEYREDİLEBİLECEK

Yaren’e ilgi ile yuvasının 7 gün 24 saat izlenebilmesi için canlı bağlantı kuruldu. Yaren bu sene de gelebilirse yurttaşlar tarafından www.yarenleylek.com’dan yuvasını canlı izleyebilecek.