Ankara'nın Mamak ilçesinde öğrencilerin camiye sabah namazına çağrılmasının ardından, yeni bir gelişme de Bursa'da yaşandı. Bursa Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkekler ayrı camilere yıl sonu etkinliğine davet edildi.

Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş imzasıyla yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verdi; "İlçe Müftülüğü'nün ilgi (a) Protokole istinaden; (ÇEDES) "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi" Kapsamında 12 Haziran 2024 tarihinde saat 13.00'te İlçemiz Fetih Cami'sinde Erkek öğrencilere yönelik, 13 Haziran 2024 tarihinde saat 13.00'te Kız öğrencilere yönelik Ensar Cami'sinde Yıl Sonu Etkinliği düzenlemek istediklerine ilişkin ilgi yazı ve program ekte sunulmuştur…”

Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı

Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı

“ÖĞRENCİLER SİYASİ VE DİNİ PROPAGANDAYA ALET EDİLİYOR”

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy okullara gönderilen yazıya tepki gösterdi. Toy, “Geçmiş yıllarda sene sonu etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin yıl boyunca edindikleri bilgi ve becerileri sundukları kültürel ve sanatsal etkinlikler sergileniyorken, yeni Türkiye’de bilim, kültür, sanat okuldan kovuluyor; öğrenciler tarikat ve cemaatlerin yöntemleriyle siyasi ve dini propagandaya alet ediliyor” ifadelerini kullandı.

Bozbey’den destek çeki açıklaması Bozbey’den destek çeki açıklaması

Bursa’da ÇEDES kapsamındaki çalışmaların özellikle yoksul emekçi ailelerin yaşadığı Gürsu ilçesinde yoğunlaştığını belirten Toy, “Geçmişte Gülen cemaati gibi yapıların hedef aldığı yoksul emekçi aile çocukları bu kez Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile hedef alınmaktadır. Aynı örgütlenme modeline sahip çıkıldığını gösteren bu uygulamalar kaygımızı artırmaktadır. Gülen cemaatinden miras kalan modeli uygulama hevesindeki bu kamu yöneticilerinin geçmişleri iyi araştırılmalıdır. Bilinçaltlarına yerleşmiş olan bu ve benzeri FETÖ yöntemlerini uygulamaları engellenmelidir” çağrısında bulundu.

“LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL EĞİTİM”

Toy, “Cumhuriyet devrimimizin bize miras bıraktığı aydınlanmacı, ilerici, çağdaş değerlerin etrafında, laikliği insanlığın en kıymetli birikimlerimden kabul eden bir anlayışla; din ve siyaset propagandası yapan, okullarımızı ve çocuklarımızı buna alet eden kişilere geçit vermeyeceğiz. Laik, bilimsel, kamusal eğitimi, çağdaş değerleri, Cumhuriyeti ve bize kazandırdığı birikimi savunmaya, korumaya devam edeceğiz. Gürsu’daki yoksul emekçi ailelere çağrımızdır: Çocuklarımız için laik, çağdaş ve nitelikli eğitim olanaklarını sağlayamayanların, sizleri manevi değerlerimiz üzerinden sömürmesine ve çocuklarımızı cemaat tuzağına düşürmesine izin vermeyiniz” dedi.

Editör: Seren Ümit