Bursa'nın tanınan iş insanlarından Feridun Şevket Malcıoğlu yaşamını yitirdi.

Bursa'nın sosyal, siyasal, ticaret ve sanayi hayatını içiçe geçiren, daha önce Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevini uzun yıllar üstlenen ve yıllarca Malcılar Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan merhum Feridun Şevket Malcıoğlu, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Merhumun cenazesi 29 Ocak Pazartesi günü Bursa Organize Sanayi Bölgesi Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip Hamitler Mezarlığı'na defnedilecek.

FERİDUN ŞEVKET MALCIOĞLU KİMDİR?

Bursa'da minikler tarımla tanıştı Bursa'da minikler tarımla tanıştı

1933 Bursa doğumlu olan Feridun Şevket Malcıoğlu, Atatürk İlkokulu'nu ve Bursa Erkek Lisesi'ni bitirdi (195D- Babasının otomobilcilik ve inşaat malzemeleri satış işyerinde çalışmaya başladı.

O yıl, "Ürük" olan aile soyadını, ailenin Bulgaristan'dan göçmezden önceki sanı olan "Malcıoğlu", firmanın adını da "Malcılar" olarak değiştirdi. Daha sonra aile ortaklığı olarak sanayiye dönüş yaptılar, sırasıyla kereste, ardından 1955'te havlu dokuma ve kumaş boya apre fabrikalarının kumlusu gerçekleştirildi.

1951 - 1957 yılları arasında Bursa Dağcılık Kulübü yönetiminde görev aldı.

1971'de Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay tarafından Bursa Lions Kulübünün kuruluşuyla görevlendirildi.

"27 Mayıs" 1960'tan sonra, 24 gün süreyle Işıklar Askeri Lisesi'nde gözaltına alındı.

1963'te Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Medisi'ne seçildi, divan kâtipliği, başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1969-1978 ve 1981-1984 yılları arasında birkaç dönem üst üste Meclis başkanı seçildi.

1974 - 1979 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin yönetim kurulunda sayman üye olarak görev yaptı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişmesinde ve İnegöl Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş hazırlıklarında katkılı oldu.

Demokrat Parti'ye (DP) kaydolarak siyasal yaşama başladı. 1960'tan sonra bu partinin kapatılması üzerine, yerine kumlan Adalet Partisi'ne (AP) kaydoldu.

1983'te Anavatan Partisi'nin (ANAP) Bursa ili kurucuları arasında yer aldı, il yönetim kumlu üyeliği yaptı.

Uzun yıllar kuruluşuna öncülük ettiği Malcılar Tekstil Sanayi AŞ'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1997'de bu görevi oğlu Mete Malcıoğlu'na devretti. 

Editör: Melike Timur