Sakder yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. 

Bildiğiniz gibi Amed Sportif Faaliyetler futbol takımı ile oynadığımız son lig maçında yaşanılan olaylar ile ilgili Bursaspor Divan Yönetim Kurulu olarak bu açıklamayı yapma zorunluluğunu hissettik.

Maça döndüğümüzde her şeyden önce spor dışı bir aklın devreye girdiğini net olarak görebilirsiniz. 
Her ne kadar tasvip etmesek de, olayları ligin ilk yarısında Diyarbakır 'da oynanan maçta yaşanılan olayların bir karşılığı olarak görebiliriz. Çünkü ilk maçta Bursaspor kafilesinin maç öncesi, maç sırasında ve maç sonrası yaşanılan olayları, canlı yayının iptal edilmesi sonrasında sadece Diyarbakır 'a giden Yeşil Beyazlı kafiledekiler bilmektedir. 

Bursaspor'a karşı oynanan ve amacına ulaşıp ulaşmadığı tartışılacak olan olayların tamamen bazı güçler tarafından provokatif edildiği gerçeğini unutmamalıyız.
Çünkü büyük Bursaspor camiası ve Bursa kenti ırkçılık ile suçlanmakta ve bunu hiçbir zaman hak etmemektir.

Yaşanılan olaylar maçı izlemeyen bazı siyasiler ile yazılı ve görsel ulusal basın organları tarafından anlamsız bir şekilde gündeme getirilmekte ve Bursaspor camiası linç edilmek istenmektedir.

Bursa kenti ve Bursaspor camiası bunları hiç hak etmemektedir.
Başta sayın Valimiz olmak üzere, İl Emniyet Müdürümüz senelerdir Bursa’da görev yapıyorlardır. 

Şimdiye kadar oynadığımız maçlarda ellerinden gelenin fazlasını yaparak, tüm maçlarımızın huzurlu bir ortamda oynanmasını sağlamışlardır. 

Son maçımızda, Emniyet güçlerimizin maç öncesi, süresince ve sonrasında almış oldukları tedbirler küçümsenmemelidir. 
Ancak bazı karanlık güçlerin sinsice ve kurnazca yapmış oldukları provokasyon kokan eylemler Bursaspor Kulübümüz ve Bursa halkı üzerinden oynanmak istenen bir oyunun parçasıdır diye düşünüyoruz.

Son olarak Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun olaylar ile ilgili vermiş olduğu bu güne kadar görülmemiş 9 maç seyircisiz oynama cezasını da şiddetle  kınıyor ve  bu adil olmayan karar ile ilgili olarak Ülke olarak yaşadığımız olumsuzluklar ve felaketler  karşısında birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu bir dönemde kendilerini bir kez daha insafa ve sağduyuya davet ediyoruz...

Bir kez daha tekrar etmek istiyorum.

Öncelikle hangi karanlık güçlerin organize ettiğini henüz bilmediğimiz yaşanan olayları kesinlikle tasvip etmediğimizin bilinmesini isteriz.

Bursaspor gibi şampiyonluk yaşamış, Türk futboluna damgasını vurmuş bir kulüp üzerinden oynanmak istenen olaylar amacına ulaşamayacaktır.

Spor; birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşliktir. Bu yaşanan olayların son bulması dileğiyle, yeni bir sayfa açmamız gerektiğine inanıyorum. 

Şampiyon Kulüplerin Divan Kurulu Başkanları olarak sağladığımız birlikteliğin, tüm Kulüp Başkanları arasında da sağlanması en büyük temennimiz ve arzumuzdur.
En son Trabzonspor Basel maçında bu birliktelik yaşandı. Demek ki oluyormuş. Tüm spor kulüp ve divan kurulu başkanlarını Trabzonspor taraftarı sevgi ile karşıladı. Buna öncülük eden Trabzonspor kulüp ve divan başkanımıza teşekkür ediyoruz. 

Ülkemizin huzura ihtiyaç duyduğu bu dönemde, başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere, tüm spor kulübü başkanlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, tüm taraftarları bu birlikteliğe destek vermelerine davet ediyorum. 

Sporun birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içinde yapılması ve bu gibi olayların ülkemizde bir daha yaşanmaması dileklerimizle hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.”

Editör: Seren Bülbül