SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Emin Adanur'dan istifa açıklaması! 'Suçlu aramayın. Tek suçlu benim'

Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Emin Adanur, basın toplantısı düzenliyor.
Haber Giriş Tarihi: 25.01.2022 19:37
koza24.com

Bursaspor 2. Başkanı Emin Adanur, İbrahim Yazıcı Özlüce Tesisleri‘nde basın mensuplarının karşısına çıktı.

İşte Adanur‘un açıklamalarının satırbaşları...

BİZ İYİ NİYETLE BU YOLA ÇIKTIK

Son zamanlarda gelen tepkiler çok yoğunlaştı. Hem istifa hem de yeni bir kongre süreci olsun. Bu konuda camiadan gelen talepler var. 5 Haziran'da göreve geldik. Bize bu göreve layık gören arkadaşlarımız bize Bursaspor batıyor dediler. Bu durum kabul edebileceğimiz bir durum değildi. Biz de iyi niyetlerle Bursaspor yaşasın diye bir yola çıktık. Yolun başında verdiğimiz bazı sözler vardı. Sportif başarı dışında birçoğunu yerine getirdik. Şeffaf olduk. Transfer tahtası zorlu da olsa onu da açtık. Kulübün temel ihtiyaçlarında yaşanan problemleri çözdük. Ama ortada ciddi bir sportif başarısızlık var. Bana oy verenleri mahçup etmemek adına çok çalıştım. Hepsi hakkını helal etsin. Aynı anda birçok insana ulaşmaya çalıştık. 55 gün sürede transfer tahtası için gerekli dosyaları hallettik.


 

VERDİĞİMİZ 40 MİLYON TL SÖZÜNÜ 2,5 AY İÇİNDE TUTTUK

Verdiğimiz sözü 40 milyon lirayı 2,5 ay içerisinde verdik. Yetmedi bugüne kadar yönetim olarak 74 milyon lira katkı sağladık. 23 milyonu geri aldık, şuan içerde 50 milyonluk bir katkı var. Transfer tahtası için çok ciddi bir kaynak ayrıldı. Transfer tahtasına harcadığımız maddi manevi emeği, futbolcu ödemelerinde kullanamadık. Kaynağımızın birçoğunu transfer tahtasına harcadık. Yabancı oyunculara kur değişkenliğinden dolayı ödemelerde sıkıntı yaşadık. Yerli futbolcularımızdan birtanesine örnek verecek olursak; 2 milyon ödemenin 1 milyonunu ödedik, 900 bin lirası kaldı. Ama geçen seneden kalan borçları ödedeğimiz için bizimle yapılan sözleşme sonrası ödemelerde aksaklık oldu. Biz verdiğimiz sözleri tuttuk ama bize verilen sözler tutulmadı. Bize seçimden önce, ''Bursaspor yönetimleri belli güveni kaybetti. Siz bu parayı vererek o güveni sağlayın. Bizler de kaynağı sağlarız.'' dediler ama bu sözler tutulmadı. 

KİMSEYİ SUÇLAMAYA GEREK YOK. EN BÜYÜK SORUMLU BENİM

Kimseyi suçlamaya gerek yok. Eğer başarısız gittiyse işler en büyük sorumlu benim. Kimin ne talebi olduysa karşılamaya çalıştık. Gücümüz neye yettiyse bütün emekleri sarf ettik. Sportif başarısızlığın sonucunda camianın en büyük talebi istfia etmem yönünde. Yolun başında nasıl inanarak yola çıktıysak, işin sonunda da adabıyla, camianın tadını kaçırmadan bitirmesini de biliriz. Camianın içerisi,nde kutuplaşma çıkaran başkan olmak istemiyorum. Benden dolayı insanların kutuplaştığı bir camia istemiyorum. Kaos istemiyorum. Biz iyi niyetle bir yola çıktık. Başardık ya da başaramadık; biz hiç bir zaman Bursaspor Kulübü'ne zarar vermedik. Demokratik haktır kongre istemek. Ama bunlar doğru olmayan yollarla da talep ediliyor. Alnımız ak, yanlış yapmadığımıza dair yemin edebiliri. Bugüne kadar gelen her para resmi gelmiş çıkan her para da resmi olarak çıkmıştır. 

İSTAFIMIZ İSTENİYORSA YARIN İMZAYI ATACAĞIM

İnsanlar dışarda istifa etmemizi istiyorlar. Biz istifa ettikten sonra olacakların farkında da değiliz. Gerçekten istifa etmemizi istiyorlarsa kulüpte bekleyip yarın imzayı atacağım. 2 aylık bir süreç var. Biz yarın istifa ettiğimizde alacaklı futbolcuların hepsi TFF'ye başvuracak. Teknik heyetin de kalacağını düşünmüyorum. Kaotik ortam panik oluşturacaktır. Geleceklerin önünde ödenecek paralar. Kadrosunda oyuncu olmayan bir takım olacak. Bugün istifa etmek gerekirse eğer yarın akil insanlarımız gelsinler onların önünde istifa kağıdını imzalayalım. Ama bu ne kadar doğru? Bunun sonuçlarını kim kabul edecek. Eğer aklında Başkanlık olan bir kişi varsa finanse edecek biri varsa  hemen gelsin. Tahtayı açalım, transfer yapalım. Biz 50-100 insan birbirmizi gaza getirerek yapılacak hareketle ortaya çıkacak sonuç kaos olacak.

BİZ HATA YAPTIK Kİ BURSASPOR BU DURUMDA

Biz demekki hata yaptık ki bize gelen destek tepkiye dönüştü. 21 hafta boyunca belli hatalar yaptığımız için bu duruma geldik. İşin başka tarafı da aslında hiç destek gelmedi. 21 haftada protokole baktınız mı? Kim vardı? İlk maç neden kimse gelmedi? Transfer tahtasını açtık, neden kimse teşekkür etmedi? Taraftar her zaman teşekkür etti. Ama Bursa'nın önde gelenleri neredeydi? Bu durum benden dolayı ama Bursaspor'daki değil Bursaspor'dan önceki geçmişimle alakalı. Ben Bursaspor'a geldiğimde geçmişimi sildim. 

Net bir şekilde söyleyebilirim ki hiç kimseden destek almadık. Bugün düştüğümüz en büyük sıkıntı bu; bizden 10 yıl önceki borçları ödedik. 10 yıl sonra gelenler de bizim borcumuzu öder umarım.

TRANSFER AÇIKLAMALARI

İçerde 60-62 milyon civarında rakam kaldı. İçerde borçlu olduğumuz oyuncular var. Sezon boyunca gerekli olan ihtiyaçlar var. Kulübün giderleri 2,5 milyon sabit bir gideri var. Futbolculara bir şey ödemeden dahi 15 milyon lira bir gider var. Şehrimizden topladığımız para 5 milyon TL. 4 milyonu bizim şirketlerimizden gelenler. Sadece gelen 1 milyon TL. Biz futbolcularımızla alakalı birçok kulübe futbolcularımızı sunduk. Konyaspor'dan Kerem Şen'e ilgi geldi. Başka  teklif gelmedi. Batuhan'a Gaziantep'ten teklif geldi. Taha ile Fenerbahçe ilgileniyordu. Akabinde ilgiyi kesti. Taha ile Trabzonspor için 17 milyon liraya anlaştık. Kerem,Batuhan ve Taha ile Trabzonspor için 29+3 milyon şampiyonluk primi olarak anlaştık. Maddi bir sıkıntı olduğunu herkes biliyor. Bize 30 milyon lira geldi de ben mi sattım? Futbolcuların ibanını verelim dşrekt onlara yatırın biz istemiyoruz dedik. Açıklamaları; biz yönetimlere güvenmiyoruz diye vermiyoruz oldu. Peki oyuncu satmadığımız zaman kulübün sürdürülebilir ekomomisi var mı? İnsanlara ucuza futbolcu satmayacağımızı anlattım. Ama sen 40 milyon ver biz gerisini tamamlarız dediler. Bu 3 oyuncu satılamasaydı sürekliliğimiz mümkün değildi.

Gelen parayla eğer kalır da istifa etmezsek tahtayı açacağız, futbolcu ödemeleri yapılacak, hocamızın istediği transferleri yapacağız.

17 transferin sadece 5 transferde Pertev vardı. Ama bundan sonra Pertev ile transfer yapmayacağız.  Biz başarısız olduk ama sadece yönetim olarak değil şehir olarakl başarısız oldu.'

17 transfer yaptığım için pişmanım. O süreci yönetemedik. Ben kendimi o zaman tahtaya odaklanmıştım. Ben gerekirse tahtayı açayım gerekirse bu sene Süper Lig'e çıkamayım diyordum. Çünkü tahta sözünü net bir şekilde vermiş ve kendimi, hayatımı sadece bunu açmaya adadım. Namık ve Zlazar'ı scout ekibi buldu. Transferleri sağlıklı yapamadığımızı o zaman da açıkladık.

Tekrar aday olmam. Eğer karar verilirse istifa ederim. Akil heyet; divan kurulumuz, tribün liderlerimiz, üyelerimiz olur... Camiamızda kimlerin sözleri geçtiği biliniyor. O insanlarla oturulup, verilmesi gereken doğru karar neyse o verilir.

İSMAİL ÇOKÇALIŞ KONUSUNDA YÜZDE YÜZ HAKLIYIZ

Profesyonel kulüpler girişim yağptıklarında bizi arayarak girişimleri olduğunu söylediler. Ama malesef Adana Demirspor bunu yapmadı. Biz dava açtık. Bursaspor bu davada yüzde yüz haklı. Davanın sonuçlanmasını bekliyoruz.

MATAVZ İLE YOLLARI AYIRIYORUZ

450 bin Euro indirime gidecek ve Matavz ile yollarımızı ayıracağız. Matavz ve 1-2 oyuncuyla daha yolları ayıracağız. Gelecek isimlerle ilgili de ben değil; Tamer hocamız ile Deniz hocamız çalışmalarını sürdürüyor.

EMİRHAN'IN KALMASI İÇİN 3 GECE UĞRAŞTIM

Emirhan'ın burada kalması için 3 gece onunla konuştum. Sen kaptanımızsın seninle devam edeceğiz diye ikna etmeye çalıştık. Ama Süper Lig'ten ona teklifler geldi. Aklı orda kaldı. Ben kendisinin takımda kalmasını sağladım maddi ve manevi olarak. Ayrılık sonrası kulübün teşekkür etmediğini bilmiyordum. Emirhan'a emekleri için herkes adına teşekkür ediyorum. 

TEKNİK DİREKTÖR BAŞARISIZLIĞININ NEDENİ TECRÜBE EKSİKLİĞİ

Mustafa hocanın gitmesiyle zincir orada kırıldı. Hiç tecrübemiz yoktu. Şuan maç sonrası hiçbir Tweet atmam. Bu konuda tecrübe edindim. Orada tecrübesizliğimizin kurbanı olduk. Mustafa hoca ayrılığı sonrası ilk olarak Tamer hocamızla görüşmüştük. Akabinde Fatih hocayla konuştuk, kabul etti ve geldi. Fatih Tekke camia tarafından da istenmediği için gitti. Ardından Özcan hocamız geldi, gitti. Tamer hocamızla yola çıktık. Teknik direktörlük konusundaki başarısızlığımızın altında kendi adıma ciddi bir tecrübe eksikliği var. Bugün olsa aynı şeyi yapar mıydım dediğim 100 tane hata vardır. İnsan bunu zamanla öğreniyor. Spor camiası çok farklı. ''

TRABZONSPOR'DAN GELEN PARA YETMEZSE YİNE BİZ EKLEYECEĞİZ

Her maçın kendi özelinde yaşadığımzı durumlar var. Futbol çok tuhaf... Eyüp maçının 50. saniyesinde gol yiyoruz, Erzurum maçında harika oynuyoruz... Kırılma maçlarını alamadık. Ama hala daha biliyorsunuz Play-Off şansımız var. Yolların ayrılması gereken oyuncularla yolların ayrılıp, tahtanın açılmasıya birlikte, kamp sonrası yapılacak 4-5 takviyeyle güzel bir başarı yakalamaya çalışacağız. Trabzon'dan gelecek para sezon sonuna kadar yetmeye çalışacak. Yetmese de yine biz vereceğiz. Kulübün ödenmesi gerekn borçları yine ödenecek. Bugün de artık geçmişte yapılan hataları yapmayarak güzel bir kadro kurmak istiyoruz.