Bursa'da skandal olay! Bursa'da skandal olay!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, AKP’nin elinde kalan en büyük bütçeli belediye olduğunu vurgulayan Yeşiltaş, “1 Nisan sabahı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmeye başladığımızda işlerimizden biri de geçmişte yapılanları kontrol etmek olacak. Çünkü şeffaflık çok önemli. Geçmişte yapılan harcamalarla, ödemelerle, usulsüzlüklerle ilgili gerçek bir denetim yok. 2019 yılında Cumhuriyet Halk Partili başkanlarımızın yönetimine geçen belediyelerde AKP döneminde yapılan usulsüzlükler teker teker ortaya çıktı. Neler olmuş neler diye tüm kamuoyu birbirine hayretler içerisinde baktı. İşte tüm bu gerçeklikle Mustafa Bozbey’in yönettiği Bursa Büyükşehir Belediyesi vatandaşın parasını yanlış harcayanlardan, usulsüzlüklere bulaşanlardan tek tek hesap soracak” dedi.

Yeşiltaş ayrıca BUSKİ’deki yolsuzluk iddialarına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanıtlaması amacıyla şu soruları yöneltti:

1- Sözü edilen miktar gerçekten 150 milyon lira mıdır? Yoksa 400 milyon liraları bulmakta mıdır?

2- Vurgunu yaptığı iddia edilen kişinin akrabasını bizzat Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş işe alıp ihale komisyonunda görev vermiş midir?

3- Sayıştay tarafından denetime tabi tutulan BUSKİ’de bu usulsüz işlem uzun yıllardır mı yapılmaktadır? Konu AKP’li bir belediye olduğunda Sayıştay denetimleri nasıl yapılmaktadır?

4- BUSKİ’de milyonlarca liralık yolsuzluğa tek bir personel mi sebep olmuştur? Yoksa başkaları da var mıdır?

5- Meblağların 100’er bin lira olarak farklı isimlere gönderildiği doğru mudur? Doğru ise bu isimler kamuoyuna açıklanmalıdır?

6- Bursa Büyükşehir'in denetim mekanizmalarındaki yetersizliğin nedeni nedir? Denetimi doğru yapmayan görevliler ve kurumun üst amirleri hakkında işlem başlatılmış mıdır?

7- Geçtiğimiz senelerde Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nde ortaya çıkan vurgunun daha fazlasının BUSKİ’de yapıldığı iddia edilmektedir. Yapılan denetimlerin yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Belediyenin diğer birimlerinde veya şirketlerinde böyle durumların yaşanmadığının garantisi var mıdır?

8- Hazine'ye 414 milyon 726 bin lira borcu olan BUSKİ’de, yarım milyar liraya varabileceği söylenen bu vurgunun arkasındaki güçler kimlerdir?