BURULAŞ tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki Diyanet’e ait mola yerini kaldırma kararıyla ilgili bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan asılsız ithamlara karşı kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. 2019 yılında İl Müftülüğü’nün yolcular için danışma noktası olarak kurulan ‘Diyanet Mola’ standının kapatılması kararı, 2024 Ocak ayında geçmiş dönem BURULAŞ Genel Müdürlüğü tarafından alınmıştır.
BURULAŞ Genel Müdürlüğümüz, geçmiş dönemde alınan bu kararı, uygulamıştır. ‘Diyanet Mola’ standının, uzunca süredir atıl vaziyette bulunduğu ve sair uygunsuzluklara mekân olduğu müdürlüğümüzce tespit edilmiştir. Terminal esnafımız da mola yerinin doğru olmadığını ve kaldırılması gerektiğini önceki dönemde de bu dönemde de BURULAŞ’a bildirmiştir. Kasım 2023’ten bu yana amacına uygun kullanılmadığına, kaldırılması gerektiğine ilişkin görevli personelin tespitleri ve raporları bulunmaktadır.
Yine BURULAŞ Genel Müdürlüğümüz konuyla ilgili İl Müftülüğü ile iletişime geçmiş, Müftülük’ten mevcut cami veya mescit yakınında yeni bir lokasyon belirlemelerini iletmiştir. İl Müftülüğü’nden beklenen süre içerisinde dönüş olmayınca sözleşmenin dolduğu 1 Temmuz 2024 tarihinde Ocak 2024’te alınan kaldırma kararı uygulanmıştır. Kamuoyuna duyurulur.”

Bozbey makamını Keles'e taşıdı Bozbey makamını Keles'e taşıdı

MÜFTÜLÜK NE DEMİŞTİ?

Bursa Müftülüğü yetkilileri, terminalde bulunan “Diyanet Mola” noktasının kaldırılmayacağını, taşınacağını açıklamıştı.

Yetkililer, söz konusu mola noktasında farklı bir tasarrufa gitmek isteyen BURULAŞ'ın, Diyanet'e ait platformu terminal içerisinde başka bir noktaya taşıyacağını, esnafın tepki gösterdiği olayın tamamen bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade etmişti.

Editör: Zehra Ceviziş