Toplantı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında gündem maddeleri görüşüldü.

MHP GRUP SÖZCÜSÜNDEN HDP’YE TEKİ

MHP Grup Sözcüsü İsmail Şenol, geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangınlara dikkat çekerek, “Küresel ısınmayla birlikte artan sıcaklıklar yangınları tetikliyor. Ormanın ev sahipliği yaptığı canlılar tükeniyor. İklim krizinin geldiği bu noktada en büyük sorumluluk bize aittir. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak İtfaiye Daire Başkanlığı kapsamında birimler kurulması, yangınlara erken müdahale edilmesi, gerekli eğitimlerin verilmesi önem arz etmektedir. ‘Yaşasın Portekiz’ diyen DEM’li vekili şiddetle kınıyoruz. Buna hiç kimsenin sessiz kalmaması gerekir. DEM, Türkiye’nin partisi değildir. Mecliste koltuk işgal etmeleri kara bir lekedir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Sözcüsü Şahin Biba da son günlerde çıkan yangınlarda vefat eden vatandaşları anarak, Dünya Mülteciler Günü hakkında konuştu. Sorunların çözülmesini temenni eden Biba, uyuşturucuyla mücadeleye de dikkat çekti.

CHP Grup Sözcüsü Yücel Akbulut da partilerin grup sözcüleri gibi iklim krizine dikkat çekerek konuşmasına başladı. Orman yangınlarının çıkmaması için, ormanlara iyi bakmak gerektiğini belirten Akbulut, vefat edenleri anarak, bölgede yaşayanlara da geçmiş olsun dileklerini iletti.

İYİ Parti Belediye Başkanı ve Grup Sözcüsü Ercan Özel, “Yangınlar için ciddi bir çalışma içerisine girmemiz kanaatindeyim. İnsanların bilerek yapması dolayısıyla bu sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Erdoğan: 'Enflasyonda en kötü tabloyu geride bıraktık' Erdoğan: 'Enflasyonda en kötü tabloyu geride bıraktık'

BOZBEY’DEN VATANDAŞLARA UYARI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Kurban Bayramını mutluluk içinde geride bıraktık. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Tarım Peyzaş A.Ş. olarak kentin 4 bir yanında 1500 personelimizle çalışmalarımızı ara vermeden sürdürdük. İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerimiz de sahadaydı. 30 yangın istasyonunda 550 personelimizle 480 yangına müdahale edildi. Bursa Büyükorhan’da yaşanan yangın hepimizi derinden etkiledi. 24 araç bu yangına destek verdi. 14 tankerle birlikte de en büyük destekçisi Tarım Peyzaş A.Ş oldu. Ormanlara, yeşillik alanlara lütfen sigaralarınızı atmayın. Büyük eşyalarınızı, camları atmayın. Bursalılardan ve insanlarımızdan bu alanlarda piknik yapmaması için rica ediyorum. Sigaralarınızı güvenli bir alanda söndürün. Ormanlarda, gittiğiniz yerlerde atıklarınızı bırakmayın. İtfaiye Daire Başkanlığımız 51 boğulma vakasına da müdahale etti” diyerek bayram tatili boyunca yapılan çalışmalardan bahsetti.

BESAŞ ekmeğe zam mı yapılıyor?

Başkan Bozbey ekmek zammı ile ilgili"Ekmeğe yapılan zamla ilgili söylentiler var. Attığımız her adımı kamu adına eleştirileri saygıyla karşılaşıyoruz. Fakat işin bir de hakkaniyet boyutu var. Gönlümüzden geçen sürdürülebilirlikle karşılaşmak. Sevgili Bursalılar Besaş ekmeğine en son Temmuz ayında zam yapılmıştır. Bu süreç içerisinde baktığınızda yüzde 100 üzerinde zam olmuş olmasına rağmen biz 400 gr ekmeği 12,5 lira yaptık. Asla para kazanma değil, vatandaşlarımızın maliyetine ve sofralarına götürme çabasındayız. Ancak artan girdi maliyetleri sebebiyle tamamen belediye bütçesinden karşılanacak bir durum var. Yapılan fiyat artışı yalnızca yüzde 67. Biz bu durumu Bursalıların lehine kullandığımızı belirtmek istiyoruz. Bu da maliyetidir. Belki biz belediye olarak Besaş'ı finanse etmek zorunda kalabiliriz" dedi. 

Editör: Seren Ümit