Meclis toplantısında CHP Grubu adına konuşan Remzi Çınar “Nilüfer Belediyesi’ne yönelik planlı bir saldırı var” dedi.

BUSKİ'de ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerince Nilüfer Belediyesi’ne ait 16 bilgilendirme ekranın sökülmesi Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşuldu. Meclis toplantısında CHP Grubu adına söz alan Remzi Çınar Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a BUSKİ’deki yolsuzluk iddiaları hakkında sorular sorarak, Nilüfer Belediyesi’ne ait 16 bilgilendirme ekranın sökülmesini gündeme getirdi. Remzi Çınar konuşmasında ilk olarak BUSKİ’deki yolsuzluğun içeriğini, nasıl tespit edildiğini ne şekilde yapıldığın hakkında kendilerine bilgi verilmesini isteyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a şu soruları yöneltti:

Yolsuzluğun parasal bedelinin şu ana kadar tespit edilen miktarı ne kadardır? Yolsuzluk geriye dönük hangi tarihe kadar gidiyor?

Belediye ve BUSKİ çalışanlarından kaç kişi bu yolsuzluğun içindedir ya da kaç kişi karıştırmıştır?

Bu yolsuzlukla ilgili belediyeden, BUSKİ’den alacaklı olan müteahhitlerin kaçının alacağı 3. kişilere ödenmiştir?

Borcu olan ve bu işe karışan müteahhitler kimlerdir ve bu kişiler hakkında hukuki süreç başlatılmış mıdır?

Soruların ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSKİ’deki yolsuzlukla ilgili net bir rakam vermekten çekindi.

“NİLÜFER’E PLANLI BİR SALDIRI VAR

” CHP Grubu'nun ikinci gündemi ise Nilüfer Belediyesi’ne ait bilgilendirme ekranlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülmesiydi.

3-36

Konuyla ilgili konuşan Remzi Çınar şunları söyledi: “Nilüfer Belediyesi’nin bilgilendirme ekranlarıyla ilgili kamuoyuna yansıyan ve bizlerin de çok üzülerek yaşadığı konuyu sizlere ve meclis üyelerimizin bilgisine hem sunmak hem de bu konuyla ilgili üzüntümüzü de paylaşmak istiyoruz. 10 gün önce bir sabah uyandığımızda Nilüfer Belediyesi’nin 2014-2015 yıllarından itibaren kurduğu LED ekranlara gece yarısı hiçbir kamu kurumuna yakışmayan bir şekilde müdahale edilerek teknik bir yaklaşımdan uzak, siyasi bir bakış açısıyla hatta siyasi anlamın da ötesinde gerçekten cahilane bir yaklaşımla müdahale edildiğini gördük” dedi. 2014 yılında 40-50 LED ekranın montajının yapıldığını ve 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Nilüfer Belediyesi’ne ekranların kaldırılması hakkında talepte bulunduğunu söyleyen Çınar, o dönem açtıkları yönetmeliği iptal davasını kazandıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Büyükşehir ilan-reklam mevzuatı üzerinden bu talebi yapıyor. Ancak bu dönemde belediyemiz bununla ilgili yönetmeliğin iptali davası açmış ve aynı zamanda iptalinde işleminin de iptal edilmesi üzerine dava açtı ve kazandı. Buradan kazanma gerekçesi ilgili mahkemenin gerekçesini de okumak isterim. “Yönetmeliğin Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları kapsamında belirtildiği 5216 sayılı Kanunun 7. Maddesine aykırılık oluşturduğu, Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanının dışına çıktığı, alınan yasa hükümlerinin ilan ve reklam asılacak yerleri ve bunların ebatlarını belirlemeyi içermediğini, karşın dava konusu madde hükmünün genişletici içeriğe sahip olduğu, tanıtım elemanları ve içerdiği ayrıca ilçe belediyesinin yetki alanına müdahale edildiği diğer taraftan cezai düzenlemeler içerdiği ve dolayısıyla dava konusu 30. Madde hükmünün üst hukuk normlarının sonucuna varıldığı anlaşılmıştır.” Çınar, mevcut yönetmeliğin yürütmenin durdurulması ve iptaliyle ilgili yakın zaman içerisinde açmış oldukları davayı farklı bir şekilde yeniden açtıklarını ifade etti. “NİLÜFER BELEDİYESİ’NE PLANLI SALDIRI VAR” Konuşmasında Alinur Aktaş’a seslenen Çınar, “Bir belediyenin kendi etkinliğini duyurması sizi neden rahatsız ediyor? Orhaneli Kavşağı’nda kendi parkımızı düzenlemişiz. 2015’ten beri duruyor. ‘Alın bunu içeriye koyun’ diyorsunuz.

2-42

Aktaş: “Nilüfer’de kaç kulübe tesis yaptın” Aktaş: “Nilüfer’de kaç kulübe tesis yaptın”

Nilüfer Belediyesi’ne şu an planlı bir saldırı var. Ekranların gece yarısı sökülüp vinçlerle götürülmesini nasıl açıklayabiliriz?” dedi. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da yaptığı konuşmada, Aktaş’a yönelik, “CHP’li, MHP’li veya Adalet ve Kalkınma Partili olup olmadığına bakmaksızın aynı uygulamayı yaptığınızı söylüyorsunuz. Büyükşehir’in yetki sınırları içerisinde Nilüfer’de olduğu gibi sökülen yerlerin olup olmadığı varsa da işlem yapılıp yapılmadığı kontrol edilsin” dedi.

Editör: Melike Timur