6 Şubat felaketinden üç ay sonra Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) için beklenen değişiklik yapıldı. Artık DASK için ödenen primler de olası bir afette alınacak teminat tutarı da iki katına çıkacak.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, DASK zorunlu deprem sigortasında değişikliğe hazırlandığını, yakında uygulamaya konulacağını belirtti.

TEMİNAT TUTARLARI İKİ KATINA ÇIKACAK

Doğan'ın yazısında ilgili kısım şu şekilde:

Bugün DASK’ın teminatına konu birim metrekare bedeli 3 bin 16 lira. Buna göre, 100 metrekare bir konut için DASK ortalama 301 bin 600 lira teminat veriyor. DASK’ın, bir konut için vereceği en yüksek teminat tutarı ise 640 bin lira. İşte, yeni uygulama ile teminat tutarları iki katına çıkacak. Birim metrekare bedeli 6 bin 32 lira olacak. Böylece 100 metrekare konut için DASK’tan alınacak teminat 603 bin 200 liraya; DASK’ın bir konut için vereceği en yüksek teminat tutarı da 1 milyon 280 bin liraya çıkmış olacak. Böylece DASK’ın verdiği teminatlar günün şartlarına uygun hale gelecek.

ARADAKİ PRİM FARKINI BİR YIL DEVLET ÖDEYECEK

İkincisi, teminatların iki katına çıkması ile birlikte vatandaşın zorunlu deprem sigortasına ödeyeceği prim de haliyle artacak. Bugün 100 metrekare konut için ödenen ortalama prim 708 lira. Yani, 708 lira ödeyerek, DASK’tan 301 bin 600 lira teminat alıyorsunuz. Teminatlar iki katına çıkınca; 1.416 lira prim ödenerek, karşılığında 603 bin 200 lira teminat alınmış olacak. Yeni düzenleme yapıldığında aradaki bu prim farkı, bir yıl boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bir yıldan sonra vatandaş primin tamamını kendi ödemeye başlayacak."